Pravoslávnej cirkvi vrátia 39 kostolov a kláštorov

V moskovskom regióne sa má Pravoslávnej cirkvi vrátiť 39 kostolov a kláštorov. Toto rozhodnutie vydala Verejná komora regiónu, v ktorej sú zastúpení predstavitelia regionálnej vlády, politických strán i náboženských a cirkevných organizácií. V kostoloch a kláštoroch sú dnes umiestnené miestne správy, múzeá a podniky. Tieto cirkevné budovy zabrali revolučné boľševické orgány pred 85 rokmi. Zo strany predstaviteľov regionálnej vlády uviedli, že bude ťažké nájsť nové priestory napríklad pre Borodinovské vojenské múzeum, ktoré je umiestnené v dvoch bývalých kláštoroch. Moskovský viceguvernér Alexej Pantelejev v tejto súvislosti zdôraznil, že „nejde o okamžité vrátenie, ale o úvahy týkajúce sa riešenia tohto problému“.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Svätý Otec vráti kazanskú ikonu Ruskej pravoslávnej cirkvi

20. 07. 2004 – S nádejou v napomáhanie bratských vzťahov s Pravoslávnou cirkvou pápež Ján Pavol II. vráti najuctievanejšiu ikonu v ruských dejinách Moskovskému patriarchátu.
„Pred týždňom vyjadril Svätý Otec moskovskému patriarchovi svoje želanie odovzdať Ruskej pravoslávnej cirkvi posvätnú ikonu Kazaňskej Panny Márie,“ vyhlásil prekvapivo hovorca Vatikánu Joaquin Navarro-Valls v sobotu 10. júla.

Cirkev: peniaze z rozpočtu nebudú stači»

BRATISLAVA – Obnova kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkvi a financovanie cirkevných ąkôl by malo ís» aj z iných ątátnych zdrojov, nielen z rozpočtu, ktorý pre katolícku cirkev určí zákon o financovaní cirkví. Povedal to včera predseda Konferencie biskupov Slovenska Frantiąek Tondra po rokovaní s podpredsedom vlády Pálom Csákym, ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou a ministrom kultúry Milanom Kňaľkom.