Poklady z Teotihuacánu vystavia v Paríži

24. septembra 2008 – Vzácne artefakty z mexického Teotihuacánu – jedného z najväčších miest antického sveta, vystavili pred ich prvou cestou za oceán na severe Mexika.

“Mnohé z týchto predmetov verejnosť ešte nikdy nevidela, niektoré sotva opustili výskumné laboratóriá,” povedal Felipe Solis Olguin, kurátor výstavy v Národnom antropologickom a historickom múzeu v Monterrey, kde artefakty zotrvajú do januára 2009. Ako ďalej doplnil, chcú, aby si verejnosť uvedomila “výnimočnú minulosť mesta Teotihuacán, ktoré prežilo vyše 800 rokov”. Asi 426 predmetov, ktoré vystavujú v Monterrey, patria k nedávnym objavom. Podľa archeológa Rubéna Cabreru Castra potvrdzujú, že sa v meste konali ľudské obete. “Mysleli sme si, že to bolo teokratické a mierumilovné mesto. V súčasnosti však už vieme, že vo veľkej miere praktizovali obete a mali armádu,” vysvetlil Castro.


Výstava s názvom Teotihuacán, mesto bohov, sa v októbri 2009 predstaví v parížskom Musée du quai Branly.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vzostupy a pády meny

Dňa 30. 9. 2010 o 14.00 bude v Slovenskom národnom múzeu v Martine slávnostne otvorená výstava Vzostupy a pády meny – menové reformy, odluky, rozluky a iné pohromy v 20. storočí.

O parížskom úspechu slovenskej gotiky v SNG

Netradičnú dokumentačnú reportáž o výstave neskorej gotiky Slovenska Zlatom a ohňom – Umenie Slovenska na konci stredoveku, ktorá od septembra do januára žala úspechy v parížskom Múzeu Cluny, ponúka do polovice februára Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave. Kurátor výstavy Dušan Buran na nej predstavuje v rámci Kabinetu starého umenia vo Vodných kasárňach na Rázusovom nábreží zákulisie tohto medzinárodného projektu. Pod názvom Všade dobre, doma najlepšie! (Nulle part aussi bien que chez soi!) môžu návštevníci vidieť gotické artefakty v ich transportných obaloch – drevených škatuliach. Dostanú sa aj k ohlasom na výstavu, ktorú videlo približne 105 tisíc ľudí, vo francúzskej a našej tlači. Ako ďalej agentúru SITA informovala Karmen Koutná z marketingu a komunikácie SNG, výstava tak ponúka jedinečnú možnosť vidieť vybrané diela z parížskej výstavy. Následne totiž poputujú svojim majiteľom.