Poklad Wettinov

Obnova.sk Fotografia

Poklad… mocné slovo z rodu zaklínadiel, rozširujúce zornice, tíšiace rozhovor pri vedľajšom stole, nútiace otočiť hlavu v snahe zistiť kto ho vyslovil, vyvolávajúce zvláštne pocity prepletené so spomienkami na detstvo, na naše vlastné poklady, ktoré sme si ukrývali i poklady, o ktorých sme počuli, a ktoré sme tak túžili nájsť. Sú poklady, o ktorých existencii sa vie a sú usilovne hľadané aj niekoľko storočí. Sú poklady, ktoré sú objavené čírou náhodou, i poklady, ktoré síce objavené sa znovu stratili. Možno navždy.
Pokladov je viac ako dosť. Dôležité pri ich hľadaní je nenechať sa odradiť. Viera, elán a riadna dávka šťastia niekedy dokážu mnohé.Tak tomu bolo aj v prípade 31 ročného amatérskeho kopkopa Hanno Marschnera z Drážďan. Po zjednotení Nemecka si zo spojených štátov nechal poslať detektor kovov, s ktorým trávil voľný čas v lesoch v okolí vodného zámku Moritzburg vzdialeného iba 12 kilometrov od Drážďan.

Obnova.sk Fotografia

Zámok Moritzburg nechal postaviť v rokoch 1542-1546 Moritz von Sachsen, v 18. storočí prestavaný na lovecký zámok Friedrichom Augustom II. von Sachsen. Zámok sa radí medzi najkrajšie vodné zámky v Európe.

Obnova.sk Fotografia
Hanno Marschner

Okrem niekoľkých stratených mincí však bolo jeho hľadanie bezúspešné. Napriek tomu sa nevzdával, pretože vedel čo hľadá.
Vo februári 1945 tu totiž princ Dedo a Gero von Sachsen ukryli poklad saského kráľovského domu v rámci príprav úteku rodiny pred postupujúcou Červenou armádou. Spolu 43 debien cenností. Zbytočne, pretože dva roky nato donútili moritzburgského horára aby úkryt prezradil. Tri debny ale princ Gero v noci 10. februára 1945 tajne ukryl na neznámom mieste. Obsahovali to najvzácnejšie a nejeden kopkop si na ne brúsil zuby celé desaťročia. Zbytočne. Princovia Dedo a Gero emigrovali do Kanady kde trpezlivo čakali na koniec DDR a vývoj vlastníckych práv v Nemecku.
Náš poštár však ich výsosti predbehol. V sobotu, 5. októbra 1996, sa znovu túlal po moritzburgských lesoch. Neskoro popoludní jeho detektor vydal dlhý hvizd. Mal prečo. V hĺbke necelého metra tam totiž ležal minimálne metrák striebra, tzv. poklad Wettinov, v celkovej hodnote okolo 12-14 miliónov Euro. Šťastný nálezca spoločne s priateľkou vykopal viac ako sto predmetov – riad, príbory, svietniky, gotické kríže, zbierku mincí, rád zlatého rúna a senzáciu – strieborný pokál v tvare hlavy černocha (Mohrenkopfpokal), dielo Chistopha Jamnitzera, ktorý vznikol s najväčšou pravdepodobnosťou v rozmedzí rokov 1595-1600.

Obnova.sk Fotografia
Strieborný pokál v tvare hlavy černocha, Chistoph Jamnitzer, 1595-1600
Chistoph Jamnitzer (* Norimberg 1563; +Norimberg 1618), vnuk Wenzla Jamnitzera I (* Viedeň 1508; +Norimberg 1585), zlatník, rytec, zdatný kresliar. Jeho najznámejšie dielo „Neuw Grottessken Buch“ (Nürnberg, 1610).

Pretože náš poštár bol slušný človek, nález ohlásil a musel znášať následky svojho správania – čeliť trestnému oznámeniu za nedovolené prospektorstvo a zaplatiť pokutu. Či dostal nálezné? Ťažko povedať, pretože nález nebol vlastne „pokladom“ v právnom slova zmysle a jeho majitelia vedeli kde sa nachádza. Tým najcennejším, nezaplatiteľným pre pána Marschnera však určite bol jedinečný, neopakovateľný zážitok.

A poklad Wettinov?

Do roka po jeho nájdení bol na desať dní vystavený v Drážďanoch.

Pokál v tvare hlavy černocha vydražilo koncom roku 1999 na aukcii Sotheby´s Bavorské národné múzeum v Mníchove (Bayerischen Nationalmuseum, München).

Obnova.sk Fotografia

Dva gotické, relikviárové kríže získala v roku 2001 KOLUMBA – Múzeum umenia arcibiskupstva v Kolíne (Das Kunstmuseum des Erzbistums Köln).

Obnova.sk Fotografia

Viaceré predmety boli v roku 2005 dražené na rôznych aukciách.

Literatúra:

DER Mohrenkopfpokal von Christoph Jamnitzer, München, 2000.
KRETSCHMANN, G.: Das Silber der Wettiner, Berlin 1995.
KRETSCHMANN, G.-SYNDRAM,D.: Der Schatz der Wettiner, Leipzig 1997.
WENZEL Jamnitzer und die Nürnberger Goldschmiedekunst 1500 – 1700, München, 1985.

Web:

http://www.swr.de/ratgeber-recht/archiv/1999/02/21/index2.html
http://br-online.de/wissen-bildung/kalenderblatt/druckversion/2004/prkb20040210.html
http://arsiv.hurriyetim.com.tr/hur/turk/99/12/16/yasam/02yas.htm

© tpd 2006

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Význam archeomineralógie pri poznávaní kultúrneho dedičstva a jej úloha…

Ľudstvo si stále viac uvedomuje nenahraditeľné miesto kultúrneho dedičstva medzi najcennejšími hodnotami civilizácie. Jeho významnou súčasťou sú aj stavebné a výtvarné pamiatky, remeselné a umelecké artefakty. Poznanie ich pôvodu a predpokladov možnosti ich zachovania pre budúce generácie, predstavujú celý rad komplikovaných problémov. Pri riešení týchto otázok môžu nezastupiteľným spôsobom pomôcť aj petrológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a ďalšie vedné odbory.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Odpovede

  1. Poklad Wettinov

    2020 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-29 04:19:59 SPS_konzervatorstvo Pekny clanok co znamena to © tpd 2006?

    2020 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-29 07:10:07 dorotka, pekný článoček tešila som sa na obetavca čo konečne k Mohrenkopfpokal-u preloží s nemčiny!Neviem či Hugo týmto neprihrá na smeč predajcom detektorov…

    2020 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-31 14:33:10 Este existuju aj slusni ludia. Nalezca mal dostat medailu.

    2020 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-06-02 06:49:45 Saša Nahrá podobne ako každá rozprávka povesť báj Ostrov pokladov Dobrodružstvá Toma Sawyera Korzár šiestich morí ako aj všetky filmy v ktorých ide o poklad vrátane Da Vinciho kódu. Drahí moji mne sa snáď sníva. Nemali by sme slovo poklad úradne zakázať?

Comments are closed.