Počet krádeží umeleckých diel a predmetov sa znížil

Trestná činnosť súvisiaca s krádežou umeleckých diel a predmetov či vlámaní do historických objektov sa za rok 2007 a prvý štvrťrok 2008 znížila, zlepšila sa aj objasnenosť týchto trestných skutkov, pre agentúru SITA to uviedla zástupkyňa hovorcu Prezídia Policajného zboru Andrea Polačiková. Výrazný vplyv na páchanie tohto druhu kriminality nemalo ani prijatie Slovenska do schengenského priestoru, “aj naďalej spolupracujeme s našimi zahraničnými kolegami pri odhaľovaní trestnej činnosti”, spresnila Polačiková. Medzinárodná policajná organizácia (Interpol) požiadala SR v tomto roku 20-krát o spoluprácu pri pátraní po ukradnutých predmetoch. Slovensko na Interpol poslalo tri žiadosti o spoluprácu. Našim policajtom sa vlani ani v prvom štvrťroku 2008 nepodarilo zadržať umelecké diela ukradnuté v zahraničí, konštatovala zástupkyňa.

Pre zlodejov sú stále atraktívne archeologické vykopávky, ktoré sú výhodným obchodným artiklom na trhu s kultúrnymi a historickými predmetmi. “Ide o vysoko latentnú formu trestnej činnosti, pretože sa jej venuje úzky okruh páchateľov predovšetkým z prostredia záujmových skupín a združení,” povedala Polačiková. V boji proti tomuto druhu kriminality polícia úzko spolupracuje aj s Ministerstvom kultúry SR, dodala.

Podľa informácii, ktoré agentúre SITA Polačikova poskytla, rezort vnútra zriadil odbornú pracovnú skupinu, ktorá začala pracovať na novom systéme. Fungovať začne najneskôr od 1. januára budúceho roka a nahradí doterajšiu národnú databázu odcudzených umeleckých diel a predmetov. “Pôvodná databáza je už zastaraná a nevyhovuje aktuálnym požiadavkám kladeným na prevádzkovanie takéhoto systému,” povedala Polačikova. Časť údajov z novej databázy by mala byť sprístupnená aj verejnosti prostredníctvom Internetu, obdobne je to riešené napríklad v Čechách, dodala.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zaistili diela známych futuristov, niektoré sú údajne falošné

Falzifikáty známych talianskych futuristov hľadali Taliani na Slovensku. Štátna prokuratúra v Janove vyšetrovala falšovanie umeleckých diel a obrátila sa na slovenský Interpol. V Bratislave sa totiž uskutočnila výstava známych maliarov ako Giacomo Balla, Tullio Crali či Fortunato Depero. Niektoré z diel sú údajne falzifikáty. Zo Slovenska mala výstava putovať do Portugalska. “Interpol Bratislava zistil, že výstava je inštalovaná v Galérii ZOYA v Bratislave,” informovala agentúru SITA hovorkyňa Prezídia PZ Andrea Polačiková. Medzinárodný odbor Generálnej prokuratúry spolu s policajtmi začiatkom decembra zaistili všetkých 78 vystavených obrazov aj niekoľko nevystavených, dodala Polačiková.

Talianska polícia objavila pri razii 19 umeleckých diel

Talianska polícia v sobotu 5. decembra 2009 skonfiškovala diela Van Gogha, Picassa, Cézanna a iných svetoznámych maliarov počas razie v bytoch zakladateľa skrachovanej spoločnosti Parmalat. Cena 19 umeleckých diel, skrytých na povalách a v pivniciach, sa odhaduje na sto miliónov eur. Niektoré z umeleckých diel boli starostlivo zabalené, aby sa nepoškodili, no iné, vrátane Picassových malieb, boli voľne uložené. Polícia v tomto prípade zatiaľ nikoho nezatkla.

Opravia Starú radnicu a Aponyiho palác

BRATISLAVA 23. augusta (SITA) – S rekonštrukčnými prácami na budovách Starej radnice a Aponyiho paláca v Bratislave začne mestská organizácia Paming najskôr v druhej polovici budúceho roku. Agentúru SITA o tom informovala vedúca inžinierskych činností Pamingu Zdenka Turzíková. “Opraviť by sa mala strecha Starej radnice zo strany Hlavného námestia a fasády vo vnútri radničného námestia,” povedala Turzíková.