Picassov obraz našli opretý o stenu

Vzácny akvarel Pabla Picassa vydražia po tom, čo ho objavili spolu s dvoma ďalšími ojedinelými obrazmi. Informovala o tom aukčná sieň Duke’s. Maľbu Éntreinte (Objatie), ktorá zobrazuje nahého umelca v objatí s jeho milenkou Louise Lenoir, našli opretú o stenu v spálni jedného domu v anglickom West Country. Spolu s ňou objavili aj obrazy britských umelcov Georgea Stubbsa a Alfreda Munningsa. “Nájsť iba jedno z týchto diel by bolo neuveriteľné, ale nájsť tri, je neobyčajné,” uviedol Guy Schwinge z aukčného domu Duke’s. Picasso mal namaľovať obraz Éntreinte v roku 1901 alebo 1902, keď bol iba začínajúcim umelcom. Španielsky maliar potvrdil jeho autenticitu v roku 1969.

Predajca diel je stále anonymný a za každý z obrazov môže dostať až 100-tisíc britských libier (v prepočte asi 4,1 milióna slovenských korún). Vzácne obrazy vydražia 10. apríla v aukčnej sieni Duke’s v Dorchestri, asi 200 kilometrov juhozápadne od Londýna.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

ZKON NR SR . 13/1993 Z.z. o umeleckch fondoch

ZKON NR SR . 13/1993 Z.z. o umeleckch fondoch
Nrodn rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zkone :
PRV AS
Prvne postavenie a poslanie umeleckch fondov … 1
(1) Na podporu tvorivej literrnej, vedeckej a umeleckej innosti sa zriauj tieto umeleck fondy :

a/ Literrny fond pre odbor tvorivej innosti v oblasti slovesnej, divadla, filmu, rozhlasu, televzie a zbavnho umenia s osobitnm zreteom na :
1. pvodn krsnu literatru
2. vedeck a odborn literatru
3. novinrstvo a novinrsku fotografiu
4. prekladatestvo
5. divadlo, rozhlas, film, televziu a zbavn umenie

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Krádeže obrazov – prierez

28. augusta 2004 (SITA/AFP) – Minulú nedeľu bol z múzea v nórskom Oslo ukradnutý obraz Edvarda Muncha Výkrik. Iný z jeho obrazov bol ukradnutý už v roku 1994 z Národnej galérie v Oslo, neskôr sa však našiel. Tu je stručný prehľad najznámejších krádeží obrazov od roku 1985.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Odpovede

 1. Re: Picassov obraz našli opretý o stenu

  Neznámí zloději ukradli ze státní obrazárny v brazilském Sao Paulu čtyři obrazy – dvě díla Pabla Picassa a po jednom od Brazilce Di Cavalcantiho a v Brazílii žijícího Litevce Lasara Segalla.

  12. 6. 2008 21:29 – 12. 6. 2008 22:06 Aktualizováno – SAO PAULO
  O krádeži informoval na svých webových stránkách brazilský deník Folha de Sao Paulo. Obrazy odcizili tři ozbrojení lupiči z druhého poschodí galerie Estaçao Pinacoteca poté, co přemohli strážce.

  Všechny obrazy muzeu zapůjčila nadace Josého a Pauliny Nemirovských. Podle saopaulského ministerstva kultury jde o dvě grafiky díla Pabla Picassa (1881-1973), mezi nimi je akvatinta Malíř a jeho modelka z roku 1963 a Minotaurus, piják a ženy z roku 1933, dále olejomalba Mulheres na janela (Ženy u okna 1926) Di Cavalcatntiho (1897-1976) a kvaš na kartónu Casal (Manželský pár – 1919) Brazilce litevského původu Segalla (1891-1957). Cena obrazů činí milión reais (8,96 miliónu Kč).

  Kamery instalované v budově trojici zlodějů zachytily, ale podle policie není jisté, zda se snímky zachovaly. Obrazárna byla otevřena v roce 1905 a je nejstarším uměleckým muzeem ve městě. V jejích sbírkách je kolem 4000 děl – obrazů, bronzových skulptur, porcelánu i kreseb.

  Loni v prosinci zmizela ze saopaulského Muzea umění dvě plátna – autorem Portrétu Suzanne Blochové byl rovněž Picasso, druhé, O lavrador de Café (Pěstitel kávy), vyšlo z dílny Cándida Portinariho. V lednu policie obrazy našla a vrátila do muzea.

  zdroj: http://www.novinky.cz/clanek/142413-zlodeji-v-brazilii-ukradli-dva-obrazy-pabla-picassa.html

Comments are closed.