Pamiatkári presťahovali Tutanchámonovo pohrebné lôžko a voz do nového múzea

Obrázok k článku

Egyptskí pamiatkari v utorok bezpečne presťahovali pohrebné lôžko a dvojkolesový voz patriace faraónovi Tutanchamonovi. Artefakty premiestnili z Egyptského múzea do nového Veľkého egyptského múzea, ktoré vybudovali na druhej strane mesta v blízkosti Veľkých pyramíd pri Gíze. Dôvodom presunu je nedostatočná kapacita múzea v centre Káhiry.

 

Presun Tutanchamonových predmetov je citlivou záležitosťou, keďže v roku 2014 jeden zo zamestnancov múzea nechtiac odrazil z jeho zlatej masky panovnícku bradu. Náhlivé prilepenie epoxidovým lepidlom masku nevyčísliteľnej hodnoty poškodilo a vyvolalo pobúrenie medzi archeológmi. Neporušenú hrobku kráľa Tutanchamona, ktorý vládol v Egypte pred vše 3000 rokmi, objavil v roku 1922 Brit Howard Carter v juhoegyptskom Luxore.

 

Dva pozlátené artefakty, pohrebné lôžko a dvojkolesový voz, sú doteraz najväčšími predmetmi, ktoré pamiatkari presunuli do nového múzea. Svoje brány otvorí začiatkom roka 2018, pričom sa bude rozprestierať na ploche asi 50 hektárov a obkolesí ho mohutný múr. Výstavbe predchádzala veľká architektonická súťaž, do ktorej sa prihlásilo 1557 návrhov z 82 krajín. Zvíťazilo írske štúdio Heneghan Peng Architecs z Dublinu.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články