Ojedinelá putovná výstava o Dunaji v Komárne

Tisíce tvári rieky Dunaj predstavuje putovná výstava Danubius fluvius (Dunaj v čase a v obrazoch – Duna képfolyam – Donau in zeit und bildern – Danube images in the flow of time) v Podunajskom múzeu v Komárne.

V priestoroch múzea na Palatínovej 13 v Komárne je možné zoznámiť sa s Dunajom a jeho rôznymi podobami. Zachytávajú ich rukopisné mapy z 19. storočia a fotografie a aj pohyblivé obrazy z 20. storočia. Expozíciu dopĺňajú zväčšené digitalizované zábery a rôzne predmety. Zaujímavé sú aj mapy, animácie pripravené na základe satelitných záberov z oblasti Komárna, amatérske a umelecké fotografie, dokumenty napríklad o pamiatkach či mlynoch na Dunaji a filmy. Výstava chce upozorniť na to, že Dunaj nie je iba spojovacia rieka, ale živý a životaschopný tok. Na každej zástavke výstava pridáva špeciálne časti viažuce sa k miestu jej prezentácie. Na komárňanskej zástavke to sú medzi iným exponáty venované stavbe lodí v Komárne.


Výstavu Danubius fluvius doteraz videlo vyše 10 tisíc návštevníkov. Európsky veľtok Dunaj predstavila v Slovenskom národnom múzeu – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku v Bratislava od mája do októbra 2009 a následne až do marca tohto roka v Slovenskom inštitúte v Budapešti. Po Komárne by mal byť jeho ďalšou zástavkou Národný park Dunaj (Orth an der Donau) v Rakúsku.


Výstava v Komárne je otvorená do 19. júna, denne od 10:00 do 17:00, okrem pondelka. Kurátorsky ju pripravili Peter Tóth G., Tamás Kende, Alexander Papp a Rastislav Filo. Usporiadateľmi sú: Slovenské národné múzeum (SNM), SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov, Riaditeľstvo múzeí Peštianskej župy a Nitriansky samosprávny kraj – Podunajské múzeum v Komárne. Viac podrobností o výstave možno nájsť na internetovej adrese – http://www.danubius-fluvius.eu.


Dunaj je s 2 857 kilometrami po Volge (3 530 km) druhá najdlhšia európska rieka. Vzniká sútokom Brege a Brigachu v Čiernom lese v Nemecku, preteká južným Nemeckom, Rakúskom, Slovenskom, Maďarskom, Srbskom, tvorí rumunsko-bulharskú hranicu a ústí deltou do Čierneho mora na hraniciach medzi Rumunskom a Ukrajinou.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenská dunajská slávnosť v rakúskom zámku Schloss Orth

Tradičné ľudové remeslá, kultúra či slovenské kulinárske špeciality boli v nedeľu 5. septembra 2010 súčasťou Slovenskej dunajskej slávnosti v rakúskom zámku Schloss Orth. Podujatie bolo vyvrcholením tzv. Slovenského roka v Národnom parku Donau-Auen v dedinke Orth an der Donau. Návštevníkom sa predstavili napríklad Podunajské Biskupice, Devín, Devínska Nová Ves či mesto Stupava. Zhliadnuť bolo možné také remeslá ako paličkovanie, umelecké drotárstvo, hrnčiarstvo a kováčstvo, vyšívanie, sviečkarstvo, tvorbu z dreva či šperky z prírodných materiálov. Popri hudbe, speve a tanca bolo možné ochutnať napríklad kapustnicu, kotlíkový guláš, syry či pagáče, ale aj ríbezľové víno a slovenské pivo. Popri sprievodnom programe nechýbali ani aktivity pre deti, ktoré si mohli vyskúšať výrobu predmetov z drôtu, modelovanie z hliny, výrobu sviečok, pletenie rybárskych sietí či objaviť kúzlo papiera, pripravené boli aj rôzne vedomostné hry na zámockom ostrove. Súčasťou podujatia bola výstava Danubius fluvius o živote na slovenskom Dunaji.

Nové knihy

Uzemie Slovenska pred prichodom Slovanov – Pramene k dejinam Slovenska a Slovakov I.
Slovensko ocami cudzincov – Pramene k dejinam Slovenska a Slovakov II.
Julius Vanovic: Tretia kniha o starom Martine
Pavel Dvorak: Stopy davnej minulosti 1 Slovensko v praveku
Ingrid Riedel: Obrazy v terapii, umeni a nabozenstvi