Obyvatelia môžu pomôcť pri obnove sôch evanjelistov

Obyvatelia Spišskej Novej Vsi môžu pomôcť pri obnove poškodených sôch evanjelistov, ktoré v minulosti zdobili priečelie vstupnej brány na mestský cintorín. Akademický sochár Štefan Kovaľ v spolupráci so Správou cintorínov mesta Spišská Nová Ves vyzval Spišskonovovešťanov o zapožičanie dobových fotografií, zachytávajúcich sochy evanjelistov, aby mohol podľa fotografií zhotoviť kópie pamiatkovo chránených sôch. Originálne sochy evanjelistov sú značne poškodené a ich rekonštrukcia do pôvodnej podoby je podľa sochára značne komplikovaná.

Okrem sôch evanjelistov sa Štefan Kovaľ vo svojom ateliéri vo Vyšných Ružbachoch venuje aj obnove pamiatkovo chránenej sochy Immaculaty z roku 1724. Od decembra minulého roku sa sochárovi podarilo dotvoriť niektoré chýbajúce prvky a zároveň začal pracovať na jej vernej kópii. Originál Immaculaty mesto plánuje umiestniť na miesto, kde nebude podliehať vplyvom počasia. Na námestie sa dostane kópia Immaculaty. Mesto Spišská Nová Ves pripravuje na tento rok verejnú zbierku na obnovu Immaculaty, do ktorej sa budú môcť zapojiť všetci obyvatelia mesta.


Reštaurovanie pamiatkovo chránených objektov schválilo mestské zastupiteľstvo v Spišskej Novej Vsi vlani v novembri. Začiatkom decembra Mariánsky morový stĺp a sochu Immaculaty, datované do roku 1724, mesto demontovalo spred farského kostola v historickom centre mesta a previezlo ich do Vyšných Ružbách. Spolu s Immaculatou dalo mesto zrekonštruovať aj torzá štyroch sôch evanjelistov, ktoré v minulosti zdobili vstupné priečelie spišskonovoveského cintorína. Pre zlý technický stav boli evanjelisti v 70-tych rokoch minulého storočia z priečelia odstránení a sochy ukryté v areáli letohrádku Dardanely v Markušovciach. Na reštaurovanie Immaculaty a sôch evanjelistov mesto vyčlenilo vyše 160-tisíc eur.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Spišská Nová Ves má svojich sedem divov

Obyvatelia a návštevníci Spišskej Novej Vsi v ankete rozhodli o siedmich divoch mesta. Takmer všetky divy Spišskej Novej Vsi môžu návštevníci obdivovať celoročne. Jeden zo siedmich divov mesta Spišská Nová Ves môžu vidieť a zažiť obyvatelia a návštevníci mesta len raz ročne, keďže ide o tradičný Spišský trh, ktorý sa umiestnil na šiestom mieste z celkovo 31 nominovaných pozoruhodností mesta. Najviac hlasov v ankete získal rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou v meste. Kostol je výnimočný najvyššou kostolnou vežou na Slovensku, ktorá meria 87 metrov.

Na dokončenie vzácneho morového stĺpa niet peňazí

KREMNICA – Takmer desať rokov mohli návštevníci Kremnice obdivovať vzácny barokový stĺp Sv. Trojice, nazývaný aj morový, iba spoza lešenia. To síce zhruba pred rokom zložili, stĺp však stále nie je úplne dokončený. Ako nás informoval primátor mesta Miroslav Nárožný, na úplné dokončenie pamiatky európskeho významu treba približne päť miliónov korún. Keďže mesto financie na tento účel v rozpočte nemá, odsúva sa jeho dokončenie na neurčito.