Obnovujú okolie pomníka Antona Bernoláka v Trnave

Obrázok k článku

Okolie pomníka Antona Bernoláka v Trnave sa zmenilo na stavenisko. Verejný priestor dala radnica zrevitalizovať, práce za 25-tisíc eur majú byť hotové v polovici júla. Pôvodnú dlažbu nahradia prírodné žulové kocky a žulové platne, na okrajoch budú záhony. Minulý rok bol v blízkosti za viac ako 900-tisíc eur obnovený most cez Trnávku, bezprostredné okolie pomníka však nebolo súčasťou projektu.

 

Zatiaľ nie je jasné, či budú pred pomníkom Bernoláka lavičky. Doteraz tam boli, ľudia sa však sťažovali, že si ich na tomto frekventovanom mieste privlastnili bezdomovci. Peter Purdeš z Mestského úradu v Trnave lavičky k Bernolákovi navrhol, aj keď polemiku verejnosti vnímal. ,,Lavičky sú tam navrhnuté, všetko bude pripravené na ich nainštalovanie. Bude teraz záležať na našom rozhodnutí, či ich tam chceme mať alebo nie,“ povedal Purdeš.

Práve bezdomovcom pripisovali pred tromi rokmi krádež pobronzovaných písmen z Bernolákovho pomníka, ktoré zrejme skončili v zberných surovinách. Výrok “Slováci, píšte po slovensky! Tu máte slovo moje o reči vašej” neskôr nahradili písmenami zo syntetickej živice. Pomník je národnou kultúrnou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu. Súsošie Bernoláka s reliéfom ďalších postáv odhalili v Trnave v roku 1937, autorom diela je trnavský sochár Ján Koniarek. Pomník je majetkom mesta, starostlivosť oň zabezpečuje Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava.

 

Anton Bernolák (1762 – 1813) bol kňaz, národovec, jazykovedec. Oceňované sú predovšetkým jeho jazykovedné práce. Do dejín slovenského národa sa zapísal ako prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny. Bol zakladateľom a vedúcou osobnosťou Slovenského učeného tovarišstva.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články