Obnovou za 9,6 milióna eur zachránia budovu múzea v Liptovskom Mikuláši

Obrázok k článku

Rekonštrukciou za 9,6 mil. eur v objektoch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši odstránia ich nevyhovujúci stav a pripravia priestory pre rozšírenie expozícií, potvrdila pre agentúru SITA riaditeľka múzea Dana Šubová. „Rekonštrukcia historickej budovy múzea, pôvodne jezuitského kláštora, bola nevyhnutná pre zlú elektroinštaláciu a vykurovanie. Ďalším problémom bola aj vlhkosť v suteréne a potreba vymeniť strešnú krytinu. Súčasný stav, kedy sa v dvoch budovách múzea nachádzajú súčasne expozície a prevádzkové miestnosti sa zmení. Po rekonštrukcii sa v historickej budove budú nachádzať všetky expozície, čím dôjde k zefektívneniu ich prevádzky a zvýšeniu komfortu návštevníkov,“ uviedla.

Starú budovu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, po rekonštrukcii doplnia špecializovanou knižnicou, polyfunkčnou konferenčnou miestnosťou a výstavným priestorom. „Samozrejmosťou budú bezbariérové prístupy do expozícií a vybudovanie výťahu. Pre návštevníka máme prichystané upútavky na expozície a program múzea. Prínosom bude aj viacero úrovní poskytovania informácií v návštevníckom a výučbovom režime,“ povedala Šubová.

Vo vstupnej hale pribudne informácia o histórii budovy, mesta a múzea. Nové slnečné kolektory budú uľahčovať prevádzku budovy. „Zároveň majú aj výchovný environmentálny aspekt, poukazovaním na význam využívania alternatívnych zdrojov energie. Na rodiny s deťmi myslíme rôznymi interaktívnymi časťami expozícií ako je spoznávanie brlohov zvierat, počítačová hra alebo overením si ochladzovania organizmu, či simuláciu zemetrasenia,“ upozornila Šubová.

Všetkých 44 zamestnancov múzea bude do ukončenia stavebných prác v júni 2013 presťahovaných do budovy na Ulici 1. mája, kde má múzeum dve stále expozície.

Projekt je financovaný z 85 percent z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a zvyšok zo štátneho rozpočtu. Múzeum je príspevkovou organizáciou ministerstva životného prostredia. Sú v ňom umiestnené predmety a archívne zbierky prírodných krás krajiny.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenské národné múzeum ponúka novú vstupenku

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave môžu navštíviť na jednu vstupenku sedem múzeí, ktoré pod neho spadajú. Týka sa to Prírodovedného múzea, zrekonštruovanej budovy a expozície Múzea židovskej kultúry na Židovskej ulici, Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a štyroch budov múzeí na Žižkovej ulici – teda Archeologického múzea, Múzea kultúry karpatských Nemcov, Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Výstavného pavilónu Podhradie.