Obnovia najväčší cintorín ruských emigrantov

Mestečko Sainte Genevieve des Bois pri Paríži chce obnoviť najväčší cintorín ruských emigrantov na svete. Starosta Olivier Léonhardt dnes oznámil, že radnica dostala od Ruskej federácie sumu vo výške 700-tisíc eur (23,4 miliárd slovenských korún), ktorú jej Moskva dlžila od roku 1963 za 648 nezaplatených koncesií za hroby. Na cintoríne ležia popredné osobnosti ruskej emigrácie, ktoré opustili krajinu po boľševickom prevrate. Súčasťou nekropoly je aj budova bývalého penzionátu tzv. bielych Rusov.

Na cintoríne je pochovaný prvý ruský nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, spisovateľ Ivan Bunin, tanečníci Serge Lifar a Rudolf Nurejev, režisér Andrej Tarkovský, člen sprisahania proti Rasputinovi princ Félix Jusupov a ďalší predstavitelia kultúrnej emigrácie, ktorá sa po nástupne totalitného režimu v Rusku vysťahovala do Paríža. Cintorín, ktorý si ročne príde pozrieť okolo 30-tisíc Rusov, patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky vo Francúzsku. Celkovo je na cintoríne pochovaných viac ako 20-tisíc Rusov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Cintorín sovietskych vojakov obnovili za vyše 20 tisíc eur

Cintorín sovietskych vojakov na Bôriku v Žiline zrekonštruovali za vyše 20 tisíc eur, ktoré zaplatila ruská ambasáda. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Martin Barčík, centrálny pamätník spolu s podstavcom a piliermi vyčistili a zakonzervovali. Na schody okolo pamätníka položili novú dlažbu a múr dostal novú omietku. Pre úpravu cintorína Červenej armády sa rozhodli pri príležitosti budúcoročného 65. výročia skončenia druhej svetovej vojny.