Objavovanie Prešova cez víkend v historickom Solivare

Februárové podujatie Objavovanie Prešova, ktoré sprístupňuje zaujímavé miesta, bude počas víkendu 13.-14.2.2010 nasmerované z centra mesta na Solivar.

Návštevníci budú mať možnosť zoznámiť sa s dejinami ťažby a výroby soli. Historické budovy Solivaru sú národnou kultúrnou pamiatkou, objekty patria medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Účastníci akcie sa dostanú do objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, ktoré pochádzajú zo 17. storočia. Vstúpia do priestorov gápľa, kde sa ťažila soľ, do četerne s rezervoárom soľanky, uvidia varňu, sklad soli a klopačku.

Obhliadku Solivarov si môžu záujemcovia načasovať na sobotu o 10:00 alebo na nedeľu o 14:00. Sprevádzať ich bude správca objektu Marek Duchoň. Predaj vstupeniek je v Mestskom informačnom centre so zľavou alebo priamo v múzeu technickej pamiatky. Deti majú vstup zdarma.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Projekty pre Solivar

4. septembra 2008 (SITA) – Mesto Prešov a Slovenské technické múzeum v Košiciach podpísali dohodu o partnerskej spolupráci, ktorá sa týka revitalizácie národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Solivar v Prešove. Ide o unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo 17. storočia, ktorého súčasťou je gápeľ, najväčší a najstarší ťažný mechanizmus v Európe.