Objavovanie Prešova cez víkend v historickom Solivare

Februárové podujatie Objavovanie Prešova, ktoré sprístupňuje zaujímavé miesta, bude počas víkendu 13.-14.2.2010 nasmerované z centra mesta na Solivar.

Návštevníci budú mať možnosť zoznámiť sa s dejinami ťažby a výroby soli. Historické budovy Solivaru sú národnou kultúrnou pamiatkou, objekty patria medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Účastníci akcie sa dostanú do objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, ktoré pochádzajú zo 17. storočia. Vstúpia do priestorov gápľa, kde sa ťažila soľ, do četerne s rezervoárom soľanky, uvidia varňu, sklad soli a klopačku.

Obhliadku Solivarov si môžu záujemcovia načasovať na sobotu o 10:00 alebo na nedeľu o 14:00. Sprevádzať ich bude správca objektu Marek Duchoň. Predaj vstupeniek je v Mestskom informačnom centre so zľavou alebo priamo v múzeu technickej pamiatky. Deti majú vstup zdarma.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Regenerácia historických mestských centier v Severnom Porýní – Westfálsku

Viac ako hrozná a ničivá sila druhej svetovej vojny a bytová výstavba po jej skončení poškodilo obraz starých miest v Nemecku plánovanie v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia. Hlavným zámerom bolo všestranne vychádzať v ústrety automobilizmu a expandujúcej ponuke tovaru a služieb. Tento cieľ sa nedal realizovať v rámci úzkych historických parciel s drobnou delenou zástavbou. Začalo sa preto s prestavbou.