Objavovanie Prešova cez víkend v historickom Solivare

Februárové podujatie Objavovanie Prešova, ktoré sprístupňuje zaujímavé miesta, bude počas víkendu 13.-14.2.2010 nasmerované z centra mesta na Solivar.

Návštevníci budú mať možnosť zoznámiť sa s dejinami ťažby a výroby soli. Historické budovy Solivaru sú národnou kultúrnou pamiatkou, objekty patria medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Účastníci akcie sa dostanú do objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, ktoré pochádzajú zo 17. storočia. Vstúpia do priestorov gápľa, kde sa ťažila soľ, do četerne s rezervoárom soľanky, uvidia varňu, sklad soli a klopačku.

Obhliadku Solivarov si môžu záujemcovia načasovať na sobotu o 10:00 alebo na nedeľu o 14:00. Sprevádzať ich bude správca objektu Marek Duchoň. Predaj vstupeniek je v Mestskom informačnom centre so zľavou alebo priamo v múzeu technickej pamiatky. Deti majú vstup zdarma.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

TIPY na víkend 02-06-2001

KOŠICE

Objekt varne soli František, bezkonkurenčnú technickú pamiatku na Slovensku i v Európe, postavenú v roku 1800, otvorili po niekoľkoročnej rekonštrukcii pre verejnosť v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach.