Noviny z Kvačianskej doliny – Zima 2005 – 2006 (stavidlo, ráštubňa a prípecok)

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Ráštubňa

Minulý rok sme mali na Vianoce namiesto kolesa guľu ľadu a tak som sa tentorok poponáhľal so stavaním ráštubňe. Robil som ju celkom sám (a opěšalý) a dve steny som zavesil na veľké šróby, na tretiu stranu kolesa pôjde časom pevná stena (ktorá ho bude oddeľovať od mlynice), zo štvrtej už pevná stena je a zhora nie je o čom. A to som si ešte aj musel rezať na tyče závity, lebo som mal nedostatok kúpenských závitových tyčí. Staré dosky som musel zase poťahať z povale horného mlyna, lebo všetky z dolného som minul. Celá robota mi trvala asi týždeň, v polovici decembra bolo hotovo.

Nové stavidlo

Pedro zase prikvitol na víkend a urobil aj s Hofmanom nové stavidlo na trapézovú tyč, čiže teraz veľmi pohodlne púšťame vodu len jednou rukou. Ale nie je celkom hotové a bude potrebovať zopár drobných dorábok.

Prípecok a iné

Ako nasnežilo tak som si preniesol hoblicu na horný mlyn a začal majstrovať. Prvý na zozname bol prípecok. Bol to trochu problém, lebo mu bolo treba aj dve nohy a plocha chlebovej pece, na ktorú išiel bola hodne krivá, čiže som ju vyrovnával spojovacími doskami. Je parádny, lebo je z červeného smreka, keďže máme kopec odrezkov z podlahy v gátri. Má však len 155cm, čiže je len pre deti a nízke dievčatá.

Potom som si urobil veľmi jednoduchý zakurovací stolček, podľa vzoru toho, ktorý kedysi dávno spravil na dolný mlyn Marko Huba. A vysekal som nové ložisko z buku, ktorý spadol pri svätenej vode.

Piatkový seriál Kreše mlynár, kreše kameň (noviny z Kvačianskej doliny) Stavebné práce a iné poznámky o živote na Oblazoch od 12. 9. 2005, zapísal vtedajší stály obyvateľ mlyna Miro Čársky

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články