Nocou pod Duklou vzdajú hold bojovníkom za slobodu

Obrázok k článku

Stráviť noc pod holým nebom a vzdať tak hold bojovníkom za slobodu chcú organizátori podujatia Noc pod Duklou. Akcia sa koná v noci zo 7. na 8. mája za každého počasia. Zraz a registrácia účastníkov je na lúke pod vyhliadkovou vežou na Dukle v prvý deň podujatia o 14:00.

 

Účastníci sa potom pri pamätníku československých vojakov zúčastnia na panychíde za padlých vojakov v 2. svetovej vojne a na hroby položia kytice kvetov a zapália sviečky. Z vyhliadkovej veže si pozrú duklianske bojisko a oboznámia sa s priebehom bojov na tomto území. Večer pod vyhliadkovou vežou zapália vatru víťazstva a zaspomínajú s potomkami hrdinov na útrapy vojny.

 

Podujatie Noc pod Duklou je prvou etapou projektu Noc hrdinov, ktoré organizuje Nadácia Drevený kostolík Habura. Jeho pokračovaním bude júlová akcia v Habure v okrese Medzilaborce. Zámerom organizátorov je vzbudiť záujem verejnosti o návštevu a spoznanie miest na severovýchode Slovenska, kde sa pred rokmi ťažko rodila naša sloboda.

 

Druhá etapa projektu sa bude konať v dňoch 3. a 4. júla v obci Habura. Podujatie nazvali Noc pod sochou kniežaťa Laborca, ktorý bol najvýznamnejším panovníkom rusínskych kmeňov. V obci sa nachádzajú aj tri vojenské cintoríny. Vojnové udalosti pripomína tiež pamätník venovaný hrdinovi SNP mjr. Ľudovítovi Kukorellimu.

 

Projekt finančne podporil Úrad vlády SR z programu Kultúra národnostných menšín 2015.

 

 

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ministerstvo vnútra vydáva katalógy vojnových hrobov

Ministerstvo vnútra SR knižne vydá “Katalóg vojnových hrobov príslušníkov Červenej armády, padlých v období 2. svetovej vojny, pochovaných na území SR“ a “Katalóg padlých nemeckých vojakov v období 1. a 2. svetovej vojny, pochovaných na území SR“. Agentúru SITA o tom informovala z Komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra Ľudmila Staňová. “Katalógy vyjdú v počte 100 kusov. Ich vydanie vyplynulo z rokovaní Spoločnej slovensko-ruskej medzivládnej komisie pre starostlivosť o vojnové hroby a z úspešnej bilaterálnej spolupráce so Spolkovou republikou Nemecko,” uviedla Staňová. Ako ďalej dodala, v úvodnej textovej časti týchto publikácií čitateľ nájde historické súvislosti bojov a vojenských operácií, straty na životoch ako aj spôsoby pochovávania padlých vojakov. “Nechýbajú informácie o exhumáciách, prepochovaniach, výstavbe ústredných vojnových cintorínov a právny vývoj starostlivosti o vojnové hroby v SR,” uviedla. V ďalšej časti sa nachádza fotodokumentácia, mapky a údaje o konkrétnych vojnových hroboch padlých vojakov podľa územnosprávneho usporiadania SR. “Súčasťou katalógov sú aj menné zoznamy padlých vojakov s miestom ich pochovania v SR,” dodala.