Noc múzeí a galérií spojí kremnické múzejné a kultúrne inštitúcie

Obrázok k článku

Trinásty ročník Noci múzeí a galérií ovládne v sobotu 20. mája od 19:00 Štefánikovo námestie v Kremnici zo všetkých strán. Tento rok sa spojili viaceré kremnické múzejné a kultúrne inštitúcie, aby pre návštevníkov pripravili pestrý a zaujímavý program priamo v srdci mesta na jeho historickom námestí. Tlačovú agentúru SITA o podujatí v meste informovala odborná referentka propagácie v Múzeu mincí a medailí v Kremnici Erika Haas Kianičková.

 

Návštevníkom podujatia budú podľa pracovníčky múzea prístupné viaceré zaujímavé expozície i netradičné priestory. Pri prechádzke večerným námestím môžu zavítať do expozície Líce a rub peňazí alebo na výstavu kremnickej kameniny Pôvab kameninových záhrad, pozrieť si raziareň v kremnickej mincovni, navštíviť Stálu expozíciu dejín lyžovania v Bellovom dome či historickú kočiareň v priestoroch kremnickej radnice, kde s hudobným programom vystúpia žiaci ZUŠ Jána Levoslava Bellu v Kremnici. V čitárni Knižnice Jána Kollára sa návštevníci budú môcť zabaviť pri rôznych tvorivých aktivitách. Kto sa bude chcieť pokochať pohľadom na nočnú Kremnicu z výšky, môže vystúpiť na Mestský hrad a užiť si panorámu z vyhliadkovej veže Kostola sv. Kataríny.

 

„Priamo na námestí bude pripravený pestrý program pre celú rodinu. Na úvod si pri žonglérskom vystúpení prídu na svoje predovšetkým tí mladší návštevníci. Neskôr bude scéna na historickom námestí patriť štvorici hudobníkov zo Saxophone Syncopators, ktorí sa tentokrát v Kremnici predstavia s hudbou zo začiatku 20. storočia a bude znieť hot jazz, ragtime či swingové melódie. Okrem toho saxofónové kvarteto predstaví svoj audiovizuálny projekt nemého filmu so špeciálne skomponovanou sprievodnou hudbou. Po zotmení sa tak návštevníci podujatia môžu zabaviť na projekcii filmových grotesiek legendárneho Charlieho Chaplina so živou dobovou hudbou,“ priblížila večerný program Haas Kianičková a dodala, že počas večera bude pre deti pripravená hra, v ktorej budú pátrať po stratenom obraze istého výstredného maliarskeho génia.

 

V galérii múzea bude otvorená unikátna výstava súkromnej zbierky diel velikána svetového surrealizmu Salvadora Dalího pod názvom “Ja som surrealizmus!”. „Výstava predstaví predovšetkým rôzne rarity z jeho tvorby ako litografie, tapisérie, práce z oblasti grafického dizajnu, maľbu na porcelán, modely poštových známok či dokonca medaily,“ doplnila Haas Kianičková.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články