Nitriansky kraj chce Kelemantiu zapísať do UNESCO

Nitriansky samosprávny kraj sa usiluje o zápis rímskeho vojenského tábora Kelemantia v Iži pri Komárne do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pamiatku vytypoval spolu s ďalšími siedmimi lokalitami Pamiatkový úrad SR v spolupráci s ministerstvom kultúry. Návrh na zápis dnes odsúhlasili aj krajskí poslanci.

Rimania si postavili v dnešnej Iži vojenskú pevnosť koncom druhého storočia. Jej výnimočnosť spočíva najmä v tom, že vznikla až za hranicou Rímskej ríše. Rimania si ju držali zo strategických dôvodov. V Iži bol drevozemný tábor, ktorý zaberal viac než tri hektáre. Jeho opevnenie tvorili dve hlboké priekopy a zemné valy s drevenou hradbou. Hradby mali výšku štyroch až piatich metrov. Archeológovia odkryli zvyšky jedenástich kasárenských barakov, usporiadaných do ulíc v pravidelných odstupoch. Boli tu aj stajne, sklady a kúpele. Pravdepodobne tu bolo 500 jazdeckých vojakov.

Podpredseda kraja Ján Vančo si od zápisu pamiatky do Zoznamu svetového dedičstva sľubuje najmä zvýšenie cestovného ruchu. „Všetky pamiatky zapísané v zozname UNESCO sú lákadlom pre turistov a niektorí zo západnej Európy, zámoria a najmä Japonci vyhľadávajú práve krajiny a miesta, kde sú takéto pamiatky,“ uviedol a dodal, že výhodou by bolo aj jednoduchšie získavanie peňazí na záchranu pamiatky z eurofondov. Pre zápis do zoznamu UNESCO je potrebné najprv majetkovo-právne vysporiadať pozemky pod pamiatkou tak, aby mali len jedného vlastníka a jedného správcu, ktorým by malo byť Podunajské múzeum v Komárne. V súčasnosti má pozemky na liste vlastníctva Slovenský vodohospodársky podnik, Slovenský pozemkový fond a Nitriansky samosprávny kraj, ktorého pozemky spravuje Podunajské múzeum.

Zápisom Kelemantie do Zoznamu svetového dedičstva by sa Slovensko zapojilo do medzinárodného projektu záchrany podunajskej limitnej cesty, ktorej základ položili už v roku 15 po Kristovi v línii Carnuntum (Rakúsko) – Vindobona (dnešná Viedeň) – Brigetio (dnešný Szony) – Aquincum (na území dnešnej Budapešti). V Zozname svetového kultúrneho dedičstva má Slovensko v súčasnosti zapísané mesto Banská Štiavnica, Spišský hrad a Vlkolínec (od roku 1993), historické jadro mesta Bardejov vrátane areálu židovského suburbia (od roku 2000), Karpatské bukové pralesy (od roku 2007) a v roku 2008 sa rozhodlo o zaradení ôsmich drevených kostolov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Riaditeľ UNESCO na návšteve SR

11. 07. 2002 – Archívny článok na spestrenie. Prečítajte si čo sa dialo v minulosti z tlačových správ Ministerstva Kultúry Slovenskej Republiky.
Aktuálne otázky z oblasti ochrany kultúrneho dedičstva boli hlavnou témou včerajšieho stretnutia ministra kultúry Milana Kňažka s generálnym riaditeľom UNESCO Koichirom Matsuurom, ktorý pricestoval na štvordňovú návštevu Slovenskej republiky.

Historická budova v Komárne už 17 rokov chátra

Poliklinika v centre Komárna už 17 rokov chátra. Jej vlastníkom je Nitriansky samosprávny kraj, ktorý ju už trikrát ponúkal na predaj, no žiadny záujemca sa nenašiel. Podľa krajského aj mestského poslanca Antona Mareka je dôvodom vysoká cena. Naposledy kraj budovu ponúkal za 70 percent ceny stanovenej znaleckým posudkom z roku 2009, teda za minimálne 784 000 eur. „Je to historická budova z roku 1830. Nekúri sa v nej, prevalila sa strecha, zateká tam a neustále klesá hodnota budovy,“ povedal Marek a dodal, že po ďalšej zime jej hodnota klesne opäť.