Návštevnosť múzea vo Svätom Antone rastie

Obrázok k článku

Celoslovenské poľovnícke slávnosti Sv. Huberta sa v areáli Múzea vo Svätom Antone konali už 26-ty krát. Slnečné počasie prilákalo do Svätého Antona približne 9 tisíc návštevníkov, ktorí si počas dvoch víkendových dní mohli pozrieť bohatý program. Tento ročník navštívilo približne o tisíc návštevníkov viac ako ostatný rok. „Chcem oceniť toto nádherné miesto, Múzeum vo Svätom Antone s kaštieľom z 18. storočia,“ uviedla vo svojom príhovore ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. „Keďže našu históriu si musíme chrániť, ministerstvo pôdohospodárstva schválilo špeciálny príspevok vo výške 50 tisíc eur na rekonštrukciu mostíkov a akvaduktov v parku.“

 

V sobotu na nádvorí sa odovzdávali rezortné vyznamenania zaslúžilým pracovníkom lesného hospodárstva na úseku poľovníctva, zaujímavý bol program Vtáky a hudba pripravený Klubom trubačov SR a Slovenským klubom sokoliarov pri SPK, dámy si pozreli módnu prehliadku poľovníckych trofejí, do života boli uvedené publikácie „Vitajte v kaštieli vo Svätom Antone“ a Zborník Múzea vo Svätom Antone č. XXII/2016. Prvý deň slávností sa niesol v súťaživejšom duchu – spoznali sme majiteľa Naj brady, Poľovníckeho klobúka, Poľovníckeho noža i Poľovníckeho šperku. V sýpke pri kaštieli boli vystavené Unikátne trofeje Spiša, tiež Sieň úcty a slávy poľovníctva na Slovensku. Sobotný program zakončili Majstrovstvá Slovenska vo vábení jeleňov a ostatnej zveri. Nedeľný program slávností vyvrcholil svätohubertovskou omšou so sprievodom s uloveným jeleňom a obetnými darmi, ktorá je veľkou velebou prírody.

 

Múzeum vo Svätom Antone ročne navštívi približne 45 tisíc návštevníkov, pričom v ostatných rokoch má návštevnosť stúpajúcu tendenciu. Múzeum je príspevková organizácia priamo riadená Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Múzeum cieľavedome a systematicky zhromažďuje zbierkové predmety, odborne spracováva umelecko-historický a poľovnícky zbierkový fond múzea, zbierkové predmety sprístupňuje verejnosti formou stálych expozícií, dlhodobých, krátkodobých a putovných výstav.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Poľovníci budú v kaštieli Sv. Anton sláviť 19. Dni sv. Huberta

Kaštieľ vo Svätom Antone v okrese Banská Štiavnica, jeho nádvorie aj priľahlý park bude cez víkend 5.-6. septembra 2009 dejiskom 19. ročníka celoslovenských poľovníckych slávností Dni svätého Huberta. Nepôjde však o uzavretú spoločnosť poľovníkov – Múzeum vo Svätom Antone, ktoré podujatie spolu so Slovenským poľovníckym zväzom organizuje, naň pozýva všetkých priaznivcov poľovníctva alebo dobrej zábavy.

Dni sv. Huberta pripomenú 90 rokov slovenského poľovníctva

Oslava 90. výročia organizovaného poľovníctva na Slovensku bude dominovať jubilejnému 20. ročníku celoslovenských poľovníckych slávností Dni svätého Huberta, ktorý bude v dňoch 4. – 5. septembra 2010 v areáli Kaštieľa vo Svätom Antone pri Banskej Štiavnici. Ich tradičný program s ukážkami poľovníckej činnosti a rôznymi atrakciami bude preto doplnený aj o slávnostné uvedenie zástavy a hymny Slovenskej poľovníckej komory, slávnostné uvedenie Klubu slovenských poľovníčok, prezentáciu sokoliarstva ako svetového kultúrneho dedičstva, predstavenie slovenských plemien poľovníckych psov a založenie Siene úcty a slávy poľovníctva na Slovensku. Návštevníci budú môcť zavítať aj do nedávno zrekonštruovanej barokovej budovy niekdajšej sýpky v areáli kaštieľa, v ktorej Múzeum vo Svätom Antone, správca kaštieľa, zriadilo expozíciu atraktívnych trofejí a v ktorej bude aj Sieň úcty a slávy poľovníctva na Slovensku.

Z bývalého skleníka v kaštieli má byť viacúčelová hala

Nevyužívaný niekdajší skleník svätoantonského kaštieľa chce tamojšie Múzeum vo Svätom Antone, ktoré kaštieľ spravuje, zrekonštruovať a využívať ako multifunkčné zariadenie na výstavy, kultúrno-vzdelávacie aktivity pre deti i konferenčnú halu. Ako uviedol riaditeľ múzea Marian Číž, projekt rekonštrukcie za zhruba 500-tisíc eur získal podporu z Regionálneho operačného programu a v súčasnosti sa pripravuje súťaž na dodávateľa. “Takýto priestor na výstavy či semináre v kaštieli nemáme. Projekt počíta s tým, že pôvodné nosné stĺpy budú priznané a budú pripomínať pôvodný účel skleníka,” povedal Číž. Rekonštrukčné práce by sa podľa neho mohli začať na jeseň a trvať majú dva roky.