Múzeum vo Svätom Antone postupne sprístupňuje priestory obnovené za 3,2 mil. eur

Klenot medzi poľovníckymi kaštieľmi, kaštieľ vo Svätom Antone, prešiel v minulom roku zásadnou rekonštrukciou, počas ktorej preinvestovali približne 3,2 mil. eur. Ako pre agentúru SITA uviedla Jana Slaná z oddelenia marketingu Múzea vo Svätom Antone, výsledkom obnovy je ekologická čistiareň odpadových vôd, vynovené nádvorie, priestory budúcej kaviarne a banketky, nové WC v pivniciach sýpky, ale najmä kompletne zrekonštruované priestory pivníc severného krídla. Priestory od minulého roka múzeum postupne sprístupňuje a novinky čakajú návštevníkov aj v tomto roku.

„Nádvorie môžu návštevníci vidieť už od konca minulého roka, kaviareň bude pravdepodobne sprístupnená v druhej polovici tohto roka a v banketke je situovaná vysunutá učebňa poľovníctva miestnej Základnej a materskej školy Ferdinanda Coburga. Toalety v sýpke budeme používať pri väčších podujatiach príležitostne a pivnice severného krídla budeme prenajímať na rôzne typy akcií – od konferencií, seminárov, besied, koncertov, cez podnikové oslavy, až po sobášne hostiny,“ popísala súčasný stav i plány múzea Slaná.

Pre nepriaznivú pandemickú situáciu poklesla návštevnosť kaštieľa v minulom roku takmer o 50 % a z tohto dôvodu zaznamenali aj pokles tržieb. „Chýbajúce finančné prostriedky sa nám snažil dofinancovať zriaďovateľ múzea Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR,“ doplnila marketingová pracovníčka s tým, že od začiatku mája pripravujú pre návštevníkov rôzne podujatia. Po noci múzeí a galérií v sobotu 15. mája, keď sprístupnili aj zrekonštruované pivnice severného krídla, otvorili 18. mája Poľovnícku galériu.

„Obrazy s poľovníckou tematikou doteraz uložené v depozite múzea si našli svoje nové miesto a môžu sa ukázať v plnej kráse všetkým návštevníkom. Vystavené sú obrazy známych umelcov zo Slovenska ale i zahraničia,“ konštatovala Slaná a dodala, že v kaštieľskom parku plánujú osadiť nové tabule náučného chodníka a tak spríjemniť rôznymi legendami prechádzku a oddych návštevníkom. Pokiaľ to pandemická situácia dovolí, v lete chcú organizovať aj nočné prehliadky.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Z bývalého skleníka v kaštieli má byť viacúčelová hala

Nevyužívaný niekdajší skleník svätoantonského kaštieľa chce tamojšie Múzeum vo Svätom Antone, ktoré kaštieľ spravuje, zrekonštruovať a využívať ako multifunkčné zariadenie na výstavy, kultúrno-vzdelávacie aktivity pre deti i konferenčnú halu. Ako uviedol riaditeľ múzea Marian Číž, projekt rekonštrukcie za zhruba 500-tisíc eur získal podporu z Regionálneho operačného programu a v súčasnosti sa pripravuje súťaž na dodávateľa. “Takýto priestor na výstavy či semináre v kaštieli nemáme. Projekt počíta s tým, že pôvodné nosné stĺpy budú priznané a budú pripomínať pôvodný účel skleníka,” povedal Číž. Rekonštrukčné práce by sa podľa neho mohli začať na jeseň a trvať majú dva roky.

Poľovníci budú v kaštieli Sv. Anton sláviť 19. Dni sv. Huberta

Kaštieľ vo Svätom Antone v okrese Banská Štiavnica, jeho nádvorie aj priľahlý park bude cez víkend 5.-6. septembra 2009 dejiskom 19. ročníka celoslovenských poľovníckych slávností Dni svätého Huberta. Nepôjde však o uzavretú spoločnosť poľovníkov – Múzeum vo Svätom Antone, ktoré podujatie spolu so Slovenským poľovníckym zväzom organizuje, naň pozýva všetkých priaznivcov poľovníctva alebo dobrej zábavy.

Opravia Starú radnicu a Aponyiho palác

BRATISLAVA 23. augusta (SITA) – S rekonštrukčnými prácami na budovách Starej radnice a Aponyiho paláca v Bratislave začne mestská organizácia Paming najskôr v druhej polovici budúceho roku. Agentúru SITA o tom informovala vedúca inžinierskych činností Pamingu Zdenka Turzíková. “Opraviť by sa mala strecha Starej radnice zo strany Hlavného námestia a fasády vo vnútri radničného námestia,” povedala Turzíková.

Odpovede