Agrorezort zrekonštruuje poľovnícky kaštieľ vo Svätom Antone

Obrázok k článku od zora.

Klenot medzi slovenskými poľovníckymi kaštieľmi čaká v najbližších mesiacoch rekonštrukcia. Obnovu kaštieľa, v ktorom sídli Múzeum vo Svätom Antone, na brífingu priamo v objekte oznámila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV SR) Gabriela Matečná. Ministerstvo reaguje na požiadavky verejnosti a presúva 3,2 milióna eur na úpravu vnútorných a vonkajších priestorov. Pribudne kaviareň, mobilné javisko, osvetlenie či sociálne zariadenia. „Projektová dokumentácia je hotová a preto predpokladáme začatie aj ukončenie rekonštrukcie v budúcom roku,“ uviedla ministerka. Cieľom rekonštrukcie je zároveň vytvoriť vhodné reprezentatívne priestory, ktoré poskytnú rôzne možnosti využitia. Vznikne tak možnosť realizovať v múzeu aj odborné konferencie či výchovno-vzdelávaciu činnosť.

 

„Múzeum vo Svätom Antone je vďaka svojej jedinečnosti právom pamiatkou národného významu. Štát má povinnosť urobiť všetko pre to, aby si svoje jedinečné kultúrne dedičstvo zachovával a zveľaďoval,“ uviedla Matečná s tým, že plánovaná investícia do kaštieľa je najväčšou od jeho výstavby v roku 1750. „Múzeum sa síce každoročne teší mimoriadnemu záujmu verejnosti, no rekonštrukcia vybraných priestorov je žiaduca a finančne nákladná. Rekonštruovať budeme preto vnútorné i vonkajšie priestory. Poľovnícky kaštieľ patrí medzi skutočné skvosty svojho druhu v strednej Európe,“ dodala ministerka s tým, že vlani múzeum navštívilo rekordných takmer 48-tisíc turistov.

 

Každoročne tisíce návštevníkov zo Slovenska aj zo zahraničia obdivujú jedinečné umelecko-historické zbierky pôvodného kaštieľskeho mobiliáru a tiež celoslovenskú poľovnícku expozíciu prepojenú so svetom cez dynastiu Koháry-Coburg. „Aby múzeum mohlo rozvíjať aj naďalej svoje aktivity a darilo sa mu prilákať viac našich i zahraničných turistov, je veľmi potrebná investícia na rozšírenie kvalitných služieb. Verím, že plánovanou rekonštrukciou ešte viac prispejeme k spokojnosti našich návštevníkov, ako aj šíreniu nášho dobrého mena,“ povedal riaditeľ Múzea vo Svätom Antone Marián Číž s tým, že obnovou sa upraví nádvorie kaštieľa, využijú sa atraktívne pivničné priestory a vybuduje sa potrebná čistička. Nemenej dôležitou bude podľa neho aj nová štýlová kaviarnička pre návštevníkov. Pripravovaná rekonštrukcia zasiahne v budúcom roku aj do prevádzky múzea, niektoré podujatia budú musieť obmedziť, prípadne zrušiť.

 

Múzeum vo Svätom Antone je celoslovenským poľovníckym múzeom, ktoré patrí do zriaďovateľskej kompetencie MPRV SR. Vykonáva odborno-metodickú činnosť, spracováva, sprístupňuje a využíva hmotné dokumenty vo vzťahu ku komplexnej dokumentácii vývoja a súčasnosti poľovníctva na Slovensku a históriou rodov Koháry a Coburg. Múzeum sídli v kaštieli, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1985 a jeho dejiny sú úzko späté s rodmi Koháry a Coburg.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Z bývalého skleníka v kaštieli má byť viacúčelová hala

Nevyužívaný niekdajší skleník svätoantonského kaštieľa chce tamojšie Múzeum vo Svätom Antone, ktoré kaštieľ spravuje, zrekonštruovať a využívať ako multifunkčné zariadenie na výstavy, kultúrno-vzdelávacie aktivity pre deti i konferenčnú halu. Ako uviedol riaditeľ múzea Marian Číž, projekt rekonštrukcie za zhruba 500-tisíc eur získal podporu z Regionálneho operačného programu a v súčasnosti sa pripravuje súťaž na dodávateľa. “Takýto priestor na výstavy či semináre v kaštieli nemáme. Projekt počíta s tým, že pôvodné nosné stĺpy budú priznané a budú pripomínať pôvodný účel skleníka,” povedal Číž. Rekonštrukčné práce by sa podľa neho mohli začať na jeseň a trvať majú dva roky.

Poľovníci budú v kaštieli Sv. Anton sláviť 19. Dni sv. Huberta

Kaštieľ vo Svätom Antone v okrese Banská Štiavnica, jeho nádvorie aj priľahlý park bude cez víkend 5.-6. septembra 2009 dejiskom 19. ročníka celoslovenských poľovníckych slávností Dni svätého Huberta. Nepôjde však o uzavretú spoločnosť poľovníkov – Múzeum vo Svätom Antone, ktoré podujatie spolu so Slovenským poľovníckym zväzom organizuje, naň pozýva všetkých priaznivcov poľovníctva alebo dobrej zábavy.

Dni sv. Huberta pripomenú 90 rokov slovenského poľovníctva

Oslava 90. výročia organizovaného poľovníctva na Slovensku bude dominovať jubilejnému 20. ročníku celoslovenských poľovníckych slávností Dni svätého Huberta, ktorý bude v dňoch 4. – 5. septembra 2010 v areáli Kaštieľa vo Svätom Antone pri Banskej Štiavnici. Ich tradičný program s ukážkami poľovníckej činnosti a rôznymi atrakciami bude preto doplnený aj o slávnostné uvedenie zástavy a hymny Slovenskej poľovníckej komory, slávnostné uvedenie Klubu slovenských poľovníčok, prezentáciu sokoliarstva ako svetového kultúrneho dedičstva, predstavenie slovenských plemien poľovníckych psov a založenie Siene úcty a slávy poľovníctva na Slovensku. Návštevníci budú môcť zavítať aj do nedávno zrekonštruovanej barokovej budovy niekdajšej sýpky v areáli kaštieľa, v ktorej Múzeum vo Svätom Antone, správca kaštieľa, zriadilo expozíciu atraktívnych trofejí a v ktorej bude aj Sieň úcty a slávy poľovníctva na Slovensku.