Našli dôkazy o ďalších miestnostiach v hrobke Tutanchamóna

Obrázok k článku

Inšpekcia Tutanchamónovej hrobky priniesla ďalšie dôkazy o existencii miestností za jej severnou a západnou stenou. V pondelok o tom informoval egyptský minister pre pamiatky a dedičstvo Mamdouh Eldamaty. Nové zistenia približujú ku pravde teóriu, ktorú v auguste publikoval britský vedec Nicholas Reeves. Egyptológ pôsobiaci na Univerzite v Arizone zároveň tvrdí, že za severnou stenou sa nachádza hrob kráľovnej Neferneferuaten Nefertiti, známej iba ako Nefertiti.

 

Reeves sa vo svojej pôvodnej správe odvolával na skeny stien Tutanchamónovho hrobu. Ako napísal, vďaka radaru objavil pod omietkou stopy po zamurovaných otvoroch vedúcich do ďalších miestností, pričom jedna je podľa neho sklad a druhá, severná, je pohrebná miestnosť slávnej manželky faraóna Achnatona, ktorá zomrela približne v roku 1330 pred naším letopočtom. Vedec sa opieral aj o skutočnosť, že miestnosť sa nachádza napravo od vstupnej šachty, čo bolo pri hroboch egyptských kráľovien typické.

 

Inšpekcia, ktorú vykonal Eldamaty s Reevesom v pondelok, priniesla dôkazy existencie týchto miestností v podobe značiek a rýh na oboch stenách, pričom rovnaké sa našli v minulosti na vstupnej bráne do Tutanchamónovej hrobky. “To naznačuje, že za západnou a severnou stenou by sa mohli ukrývať pohrebné miestnosti,” priblížil Eldamaty. Reeves okrem toho prezradil, že počas inšpekcie zistili aj to, že strop hrobky pokračuje aj za stenami. “Som si istý, že v Tutanchamónovej hrobke čoskoro urobíme veľmi dôležitý objav,” povedal.

 

Existenciu miestností by mal potvrdiť špeciálny radar. Výsledky analýzy plánujú oznámiť 4. novembra, na 93. výročie objavenia schodov vedúcich do Tutanchamónovej hrobky. Ako Reeves uviedol, vďaka novým zisteniam je čoraz viac presvedčený o pravdivosti svojej teórie. Eldamaty sa zasa vyjadril, že inšpekcia hrobu ho síce presvedčila o tom, že za jeho stenami sa nachádzajú ďalšie miestnosti, no nesúhlasí s teóriou, že jedna z nich je miestom posledného odpočinku Nefertiti. “Som veľmi nadšený touto prácou a som si istý, že niečo za tými stenami nájdeme,” dodal.

 

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.english.ahram.org.eg a archívu agentúry SITA.

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Kaštiel vo Svätom Antone 250-rocný ?

Oľga Kuchtová

Kaštieľ so Svätom Antone leží v  kraji pod Sitnom, v  blízkosti starobylej Banskej Štiavnice, na úpätí lesnatých hôr. Má také silné fluidum, že neustále priťahuje návštevníkov aj napriek tomu, že lepšie časy zažil už dávno. Patril známemu šlachtickému rodu Koháryovcov, neskôr Coburgovcov, ktorých príbuzenstvo preniklo do všetkých panovníckych rodov v  Európe. Vyhlásením tejto pamiatky za štátny kultúrny majetok sa v  roku 1951 dostal do správy štátu. V  roku 1962 získal štatút múzea.

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.