Na stôl stačí mokrá handra

2. augusta 2001
Slovensko poznám ako vlastnú dlaň. A hodne poznám aj Európu, čiastočne USA a Kanadu. Z hľadiska prírodných krás a historicko-kultúrnych pamiatok patríme k lepšiemu európskemu priemeru, niektoré naše pamätihodnosti sú skutočným skvostom, unikátom, s ktorým sa nestretnete nikde na svete.

Minulý týždeň som pripravil pre svoju rodinu v rámci dovolenky okružnú cestu Slovenskom smer Komárno – Štúrovo – stredné Slovensko – Orava – Liptov – Spiš – Šariš. Samozrejme, tri dni som venoval Gotickej ceste. Rodina, najmä dcéra, ktorá už absolvovala aj francúzske a britské gotické katedrály, bola nadšená. Veď Zápoľského kaplnky, či už v Spišskom Štvrtku, alebo v Spišskej Kapitule, sú skutočným skvostom. To nehovorím o kostole v Žehre, Spišskom hrade, Spišskej Sobote, Levoči alebo Bardejove. Všetko bolo skutočne uchvacujúce, dokonca nám neprekážali ani lejaky, ktoré nás často sprevádzali.

Na Gotickej ceste je skutočne čo vidieť, ale priam katastrofou sú ponúkané služby. Nájsť napr. v Levoči slušné ubytovanie je hotový zázrak. Prísť do reštaurácie turistickej úrovne a nájsť tam čistý obrus – nemožné! Sprievodcovia – podľa generácie. Penzisti to úplne žerú. Študenti – buď nesmelí, zakríknutí, alebo až príliš sebavedomí až drzí. No a to, čo patrí k tomu – suveníry, pamiatkové predmety, na čom by sa mohli živiť ďalšie desiatky ľudí – úbohosť.

Za mojich mladých časov aspoň predávali okolo takýchto zariadení valašky, črpáky a rôzne, často aj gýčovité, veci, ktoré danú lokalitu pripomínali. Dnes, trhový aušus, ktorý je rovnaký na miletičke ako aj pri národnej kultúrnej pamiatke Bojnice. Jednoducho, ak sa nezmení tento prístup, turisti neprídu. A keď prídu, tak si svoj „kelčik“ (to som kúpil v drevenom kostolíku v Hervartove) odnesú so sebou domov. Teda presne podľa starého hesla – Veni, vidi, neminul som.

Začiatkom júna som bol v Bavorsku. Tam by sa naši podnikatelia mali občas ísť pozrieť, čo to je aktívny turistický ruch. Všade čisto, útulne. Každá pamiatka v stopercentnom stave. A tam už svoj „kelčik“ môže človek poriadne potriasť, lebo vie, že prijímateľ si to zaslúži. Nie lamentovať a sťažovať sa na nedostatok kapitálu. Na to, aby bol stôl v reštaurácii čistý, netreba kapitál. Stačí mokrá handra. Ale aj malé svetielka, ktoré vidno na konci tunela – salaš Hron pri Zvolene a reštaurácia na námestí v Štúrove – sú svedectvom, že to môže ísť. Prečo to inde nejde?

A. Hrnko

Zdroj: Pravda č. 177/01, 02. 08. 2001 (skrátené)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Reštaurátori pôsobia v Levoči už 20 rokov

LEVOČA 12. júna 2003 (SITA) – Kostol sv. Jakuba v Levoči, kláštorný kostol v Červenom Kláštore a mauzóleum Andrassyovcov v Trebišove sú prioritami, na ktorých v súčasnosti pracuje Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) v Levoči. Tohto roku by malo byť ukončené južné nárožie s priľahlou balustrádou na kostole sv. Jakuba v hodnote 17 mil. Sk.

Strecha katedrály je deravá

SPIŠSKÁ KAPITULA – Do katedrálneho Chrámu sv. Martina v Spišskej kapitule zateká. Vzácny architektonický skvost, ktorý je zapísaný do zoznamu kultúrnych a prírodných pamiatok UNESCO, preto urýchlene začali zachraňovať pamiatkari.

Reštaurátorov volajú až keď je najhoršie

LEVOČA 18. decembra 2002 (SITA) – Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) v Levoči ako jeden z troch ateliérov na Slovensku vykonal v roku 2001 reštaurátorské práce za takmer 14,5 mil. Sk. Rozsahom a objemom prác je levočský ateliér podľa jeho vedúceho Ivana Tkáča najväčšou reštaurátorskou dielňou na Slovensku. Problémom ochrany a reštaurovania pamiatok na Slovensku podľa neho je, že vlastníci volajú reštaurátorov na záchranu pamiatok až keď sú v havarijnom stave.

Otvoria výstavu o histórii Spiša

Ojedinelý výstavný projekt o histórii Spiša bude v sobotu 28. novembra 2009 o 16:00 sprístupnený v budove Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči. Ako agentúru SITA informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majda, unikátne exponáty, medzi ktoré patria napríklad originálne gotické tabule z hradnej Kaplnky sv. Alžbety, či zlatý poklad Spišskej Kapituly, doplní autorská prezentácia historických odkazov biblickej a kultúrnej tradície súčasného výtvarníka Matúša Lányiho. Výstavu, ktorá potrvá do 31. júla 2010, pripravilo SNM – Spišské múzeum v Levoči v spolupráci so Spišskou diecézou.