Na počesť cisára Lotrinského sprístupnia štôlňu Glanzenberg

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Presne pred 250 rokmi navštívil stredoslovenské banské mestá cisár František Lotrinský. Zlatú a striebornú cestu cisára si od stredy pripomenú v Banskej Štiavnici, Kremnici a na ďalších miestach s veľkou pompéznosťou.Súčasťou osláv bude aj sprístupnenie obnovenej štôlne Glanzenberg zo 16. storočia, na ktorom sa zúčastní aj prezident Schuster. Pokusne už do štôlne sfáral ako prvý minister životného prostredia László Miklós, ktorý s priebehom prác vyjadril spokojnosť. V štôlni si poklepal aj po vlastnej pamätnej tabuli. Podobná sláva čaká už túto stredu aj na prezidenta Schustera.Ako nás informovala Mária Čelková z Galérie J. Kollára v Banskej Štiavnici, koncepcia osláv sa odvíja od európskej výstavy v rakúskom zámku Schallaburg. Na seminári o cisárskej návšteve sa počíta s účasťou asi 50 odborníkov zo Slovenska a z Rakúska. Záštitu nad podujatím prevzali minister životného prostredia László Miklós a rakúska veľvyslankyňa G. Matznerová-Holzerová.Vedecky a umelecky založený cisár navštívil banské mestá v roku 1751, o 13 rokov neskôr sem zavítali jeho dvaja synovia a zať. Kremnica a Štiavnica v tom čase prežívali zlatú éru a cisár bol nadšený úrovňou banskej techniky. Práve jeho návšteva má podstatný podiel na tom, že v roku 1762 založila Mária Terézia v Štiavnici Banskú akadémiu. Na jednu z plánovaných výstav zapožičala rakúska strana 15 digitálnych kópií. Organizátori zo Slovenska im dali prednosť pred originálmi, pretože za tie požadovali Rakúšania príliš vysokú cenu. Napríklad za osobný kompas cisára okolo milióna šilingov.
KVETA FAJČÍKOVÁ


Zdroj: www.sme.sk /04-06-2001/

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

My sa nevieme sťažovať nahlas 2004

Dnes – 7. apríla 2004 sprístupnia v Slovenskom banskom múzeu – Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici už 6. ročník súťažnej prehliadky detskej a študentskej tvorby s ekologickou tematikou so zahraničnou účasťou pod názvom „My sa nevieme sťažovať nahlas“. Toto výstavné podujatie, ktoré si z roka na rok získava viac a viac priaznivcov má t.r. rekordnú účasť 427 detí a študentov zo 38 škôl s 514 prácami.

Čelný predstaviteľ UNESCO v B. Štiavnici

Autor: Rastislav Marko, Štiavnický život 11/2005
V nedeľu 21. augusta navštívil Banskú Štiavnicu generálny riaditeľ UNESCO Koichiro Matsuura. Po prijatí zástupcami mesta v priestoroch radnice nasledovala krátka prehliadka mesta so zástupcami Pamiatkového úradu, návšteva Štátneho ústredného banského archívu a krátke fáranie do štôlne Glanzenberg spojené s odhalením pamätnej tabule.