Do chrámu už nebude zatekať

SPIŠSKÁ KAPITULA – Do katedrálneho Chrámu sv. Martina v Spišskej Kapitule už roky zateká. Strechu opravujú už od roku 2004 a teraz sa končí rekonštrukcia jej severnej strany. Do leta treba položiť ešte niekoľko metrov nových šindľov.

Peniaze na opravu pamiatky zapísanej v Zozname UNESCO sa Spišská Kapitula pokúšala získať aj z programu Obnovme si svoj dom. Od štátu však nedostali ani korunu. Napokon v spolupráci s Krajským pamiatkovým ústavom v Prešove začali opravovať strechu sami, pretože roztopený sneh poškodzoval aj cementové ornamenty múrov.


Rozpočet na rekonštrukciu počíta s 5,5-miliónovou investíciou. Biskupský úrad doteraz z vlastných prostriedkov investoval dve tretiny z celkovej sumy. Ministerstvo kultúry v roku 2004 dalo 250-tisíc na rekonštrukciu Oltára sv. kríža v katedrále.


Výmena strechy katedrálneho chrámu je začiatkom rozsiahlejšej rekonštrukcie. Podľa hovorcu Biskupského úradu Petra Majdu na chráme už opadáva omietka. Katedrálny chrám by mal prejsť komplexnou rekonštrukciou. Ak prvé prídu na rad najnutnejšie veci, ako napríklad kaplnka Zápoľských, kde je ešte pôvodný krov z 15. storočia.


(šim)


Zdroj: Denník SME, 7. 6. 2006

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Strecha katedrály je deravá

SPIŠSKÁ KAPITULA – Do katedrálneho Chrámu sv. Martina v Spišskej kapitule zateká. Vzácny architektonický skvost, ktorý je zapísaný do zoznamu kultúrnych a prírodných pamiatok UNESCO, preto urýchlene začali zachraňovať pamiatkari.

Odpovede

  1. Do chrámu už nebude zatekať

    2052 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-07-17 07:52:37 Nebudete mi veriť ale keď sa po prvý krát po rokoch podarilo otvoriť dvere na schodište do krovu chrámu sv. Martina na Spišskej Kapitule (na strechu do ktorej dlhé roky zatekalo ) a našli sme tam otvorené strešné okno… tak som ostal v nemom úžase… Samozrejme som rád že sa tá strecha spravila celkom pekne aj krov lokálnymi výmenami v minimálnom rozsahu. Informácia o 0-vej podpore štátu nebola veľmi objektívna.. v konečnom dôsledku je dôležité že sa dielo podarilo.:) krov nájdete publikovaný v nedávnych Pamiatkách a múzeach od Ľ. Suchého a P. Glosa.

Comments are closed.