Na internete zverejňujú mená poľských vojnových obetí

Sedemdesiat rokov po začiatku druhej svetovej vojny si Poľsko uctilo obete nacistickej okupácie v rokoch 1939 až 1945 a zverejnilo ich mená na internete. Projekt má na webovej www.straty.pl zverejniť mená ľudí, ktorí počas tohto obdobia zahynuli, ako aj tých, ktorí sa stali obeťami okupácie a podarilo sa im prežiť. Jeho cieľom je tiež pozbierať údaje o poľských obetiach v Nemecku, Ukrajine, Izraeli aj Poľsku.

Na webovú stránku sa môžu zaregistrovať ľudia, ktorí vojnu prežili a môžu informovať aj o svojich zomrelých príbuzných. Dotazníky potrebné na registráciu je možné vyplniť na internete, ako aj vytlačiť ich a poslať poštou do Varšavy. “V priebehu dvoch týždňov nám cez internet prišlo viac ako 1 500 dotazníkov,” uviedla Ewa Tazbierska z nadácie Polsko-Niemieckie Pojednanie, zodpovednej za webovú stránku. Na nej môžu byť zaregistrované obete, ktoré zahynuli počas vojenských útokov, v boji, pri popravách, ako aj tie, ktoré zomreli v koncentračných táboroch a getách. Každé meno kontrolujú historici, aby sa údaje neopakovali. “Je to veľmi pedantná práca a obrovská operácia – pre jej veľkosť aj stupeň komplexnosti,” vyjadril sa historik Andrzej Kunert. V súčasnosti stránka obsahuje 1,5 milióna mien a podľa Tazbierskej by sa v priebehu troch rokov mohol tento počet zdvojnásobiť.


“Je úplne správne pomenovávať obete. Naše obete sú anonymné – hovoríme o niekoľkých miliónoch ľudí, ale nevieme, kto boli,” uviedla Tazbierska. Dôležitou súčasťou projektu je aj určenie presného počtu mŕtvych Poliakov a Poliek počas druhej svetovej vojny. “V roku 1946 komunistické úrady určili počet obetí na 6 028 000,” povedal Kunert. “Toto číslo určili na základe odhadov a bolo roky publikované v historických knihách. Je to jediné oficiálne číslo, takmer posvätné, aj napriek tomu, že vzbudzuje pochybnosti medzi historikmi,” dodal. “Žiadna krajina v Európe nedokázala po vojne zrátať svoje obete s takou presnosťou,” uviedol Kunert.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Osud známeho nápisu z osvienčimského tábora

Smutne známy nápis nad vstupom do bývalého nacistického koncentračného tábora v Osvienčime “Arbeit macht frei” (Práca oslobodzuje) ukradli v piatok 18. decembra 2009 neznámi páchatelia, informovala miestna polícia. “Tabuľu vzali asi o 6:00. Na pátranie po zlodejoch boli nasadené policajné psy,” uviedla hovorkyňa polície Malgorzata Jurecková pre rozhlasovú stanicu Trojka.