Výstava Druhá svetová vojna a Spiš v Nálepkovom rodnom dome

Obrázok k článku

Život obyvateľov regiónu Spiš počas druhej svetovej vojny i udalosti viažuce sa k mestu Spišská Nová Ves a okoliu predstavuje nová výstava v rodnom dome kapitána Jána Nálepku v obci Smižany. „Ide o snahu priblížiť autenticitu tejto dejinnej udalosti smerom k Spišu. Výstavou chceme dosiahnuť, aby ľudia nezabúdali na dejiny a na to, ako sa spomínané udalosti dotkli Spiša,“ vysvetlila Zuzana Krempaská, riaditeľka Múzea Spiša, pod ktoré patrí aj Národopisné múzeum v Smižanoch. Výstavu s názvom Druhá svetová vojna a Spiš si môžu návštevníci pozrieť do konca tohto roka.

 

Výstava je rozdelená do viacerých okruhov. „Zameriava sa na druhú svetovú vojnu v Európe a vo svete. Približuje tiež situáciu na Slovensku a zvlášť v regióne Spišská Nová Ves a na východnom Slovensku počas takzvanej Malej vojny, ktorá uviedla druhú svetovú vojnu u nás na Slovensku. Zobrazuje život na Spiši počas vojny, tragédiu našich Židov, Slovenské národné povstanie, ale aj protifašistický odboj a Spiš, kapitána Nálepku a dôsledky vojny, či už u nás alebo vo svete,“ priblížil výstavu jej autor Juraj Pavlis. Okrem fotografií sú vystavované aj vtedajšie zbrane, súčasti vojenského výstroja, poľný telefón či nepremokavý vojenský plášť. Predmety patria múzeu, ktoré dokumentuje život kapitána Nálepku a zároveň sa venuje vojenskej histórii všeobecne. „Máme predmety sovietskej, československej a nemeckej proveniencie aj z obdobia druhej svetovej vojny, preto sme si nemuseli nič požičiavať,“ vysvetlil Pavlis.

 

V meste Spišská Nová Ves pôsobí oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, pamätníci konfliktu však postupne odchádzajú. „Je už pomerne málo takých ľudí, ktorí si na tento konflikt pamätajú a zažili ho. Aj v oblastných výboroch sú už väčšinou ľudia, ktorí k tomu majú vzťah cez svojich rodičov a príbuzných,“ povedal Pavlis. „Deti sa o tom síce učia na dejepise, ale napríklad návštevnosť rodného domu kapitána Nálepku už nie je taká ako v minulosti,“ doplnila Krempaská.

 

Na vernisáži v stredu podvečer vystúpil aj folklórny súbor Domaňovčan. Na základe autentických listov z čias druhej svetovej vojny pripravil scénické folklórne pásmo s názvom Vojna, neber nám chlopoch. Prostredníctvom pásma poukázal na to, ako sa vojna dotkla konkrétnych rodín, ktoré v nej prišli o svojich blízkych, tiež samotných bojovníkov, ale aj ľudí, ktorí udalosti vnímali zo svojich domovov.

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovensko: Spiš

Spiš je historickým názvom pre územie na severovýchode Slovenska, ktoré sa vyznačuje nielen prekrásnou a veľmi pestrou prírodou, ale aj neobyčajnou hustotou a kvalitou historických a umeleckohistorických pamiatok, zvlášť z obdobia gotiky. Niet tu takmer obce, v ktorej by nebolo niečo pozoruhodné, gotický oltár, kostol, krstiteľnica, vzácny kalich alebo monštrancia. To všetko je výsledkom niekoľko storočného vývoja spoločnosti založenej zo Slovákov, Nemcov, Rusínov, Goralov a Maďarov.

Spišiaci si pripomenú prvú písomnú zmienku

Pred 800 rokmi sa Spiš dostal prvýkrát do písaných dejín. Pri príležitosti prvej písomnej zmienky o Spiši sa na Spišskom hrade uskutoční v nedeľu 20. septembra 2009 slávnosť, ktorej súčasťou bude prezentácia novej knihy Dejiny Spiša I. Publikáciu spracoval kolektív autorov pod vedením Martina Homzu z Katedry slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Kniha približuje geografické pomery, faunu, flóru a históriu Spiša od najstarších dôb až po neskorý stredovek. Dejiny Spiša od stredoveku až po súčasnosť by mali byť obsahom druhej časti, informovala Dáša Uharčeková-Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.

Knižnica predstavuje vývoj platidiel za posledných sto rokov

Žilinská krajská knižnica predstavuje históriu vývoja platidiel v strednej a východnej Európe za posledných sto rokov. Výstava Vzostupy a pády mien mapuje udalosti, ktoré mali dopad na meny používané od čias rakúsko-uhorskej monarchie, cez vznik a zánik jednotlivých štátov či politické a vojnové zmeny, ktoré viedli k menovým otrasom počas minulého storočia. Dokumenty, mapy, dobové fotografie, kurzové prevody, akcie či vkladné knižky dokumentujú dramatické zmeny menových systémov a ich dopady na životy obyčajných ľudí.