Na hrade v Starej Ľubovni zrekonštruujú mierové stretnutie kráľov z roku 1412

Obrázok k článku

Na hrade v Starej Ľubovni si koncom týždňa pripomenú historickú udalosť, ktorá sa odohrala priamo na hrade v roku 1412, mierové stretnutie kráľov Žigmunda Luxemburského a Vladislava II. Jagelovského. „Bolo to stretnutie, ktoré zasiahlo celý spišský región, pretože práve tu obaja panovníci podpísali zmluvu, takzvaný Spišský záloh,“ informoval agentúru SITA riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Na návštevníkov bude čakať pestrý program, v rámci ktorého jazdci predvedú svoje jazdecké umenie na koňoch, sokoliari lov pernatými dravcami a všetko vyvrcholí na kráľovskej hostine. Program hradných dní bude trvať od piatka 28. do nedele 30. júla vždy o 11:00, 13:30 a 15:30.

 

Hradné dni pripomenú rok 1412, keď v Európe zúrila vojna. „Na poľsko-uhorskom pohraničí sa vypaľovali mestá, obyčajní ľudia už neverili ani na zázraky. Na hrade Ľubovňa však svitla nádej, keď sa tam začali zbiehať poslovia, zvestovali o stretnutí kráľov, ktorí by dohodli očakávaný mier,“ opísal historické udalosti Mikulík. Na hrad potom podľa jeho slov prichádzali kráľovské sprievody, rytieri, vytrvalí jazdci i potulní kaukliari. „Zo širokého okolia sa zvolalo 116 kuchárov a pekárov, zabilo 28 vykŕmených volov, 382 oviec, 6 312 sliepok a doviezlo 16-tisíc vajec, nachystané boli sudy s vínom,“ pripomenul prípravy na mierové stretnutie na hrade v Ľubovni riaditeľ múzea. Práve tie chce hrad priblížiť návštevníkom. „Ukážeme im, ako vyzeral hradný chaos, keď sa všetci pripravovali na príchod kráľov, ako sa všetko upratovalo, varilo, ako sa pripravovala armatúra na slávnostné paľby,“ uviedol Mikulík.

 

V programe bude účinkovať Młopolska choręgiew husarska z Krakowa, šermiarska skupina Bojník z Bojníc a sokoliarska skupina sv. Bavona z Banskej Štiavnice. V piatok 28. júla ponúkne hrad aj nočnú prehliadku hradu s názvom Kto nechcel, aby medzi Uhorskom a Poľskom zavládol mier… „Počas nej tiež poodhalíme zákulisie mierového stretnutia kráľov. Program vyvrcholí nočnou ohňovou šou o 22:00 na nádvorí hradu,“ doplnil Mikulík. Prvý nočný vstup bude o 21:00, ďalšie tri každých 15 minút do 21:45.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Cez víkend bude na Spišskom Hrade nočný hororový program

LEVOČA 23. júna 2004 (SITA) – Nočný hororový program Dracula uvedie cez víkend sériu podujatí na Spišskom hrade, ktoré pripravilo Spišské múzeum v Levoči na spestrenie expozície počas letnej turistickej sezóny. Na najväčšom slovenskom hrade sa predstaví Skupina historických scén Locus. Program bude súčasťou nočnej prehliadky Spišského hradu v piatok a sobotu so začiatkom o 21:00. Hrad bude počas nočného vystúpenia skupiny Locus osvetlený len fakľami. Po vystúpení potom opäť zapnú nočné osvetlenie. Agentúru SITA informoval manažér kultúrnych aktivít Spišského múzea Ľuboš Petruška. Skupina Locus bude na hrade vystupovať aj počas dňa.