Na bratislavských mestských hradbách budú premietať staré filmy

Obrázok k článku

Na bratislavských mestských hradbách sa dnes večer začne premietanie krátkych filmov o starej Bratislave. Ako ďalej agentúru SITA informovala Iveta Kešeľáková z bratislavského magistrátu, pre návštevníkov pripravujú trojdňové pásmo večerného premietania krátkych dokumentárnych filmov zo života starej Bratislavy od roku 1914 do roku 1970 z archívu Slovenského filmového ústavu. Podujatie trvá od dnešného večera do nedele, premietať budú každý deň od 20:00 do 22:00. Vstup pre verejnosť je na všetky premietania bezplatný.

 

Premietanie rozdelili do troch tematických blokov. Všetky filmy trvajú od troch do 21 minút. Dnes večer bude blok dokumentov z rokov 1914 – 1918 a 1919 – 1938, budú to neozvučené filmy. Medzi jedenástimi filmami sú napríklad Život Františka Jozefa, Bratislavský kráľovský deň, Razia na Hranici, Tomáš Garrigue Masaryk na Slovensku i Kvetná nedeľa vo Vajnoroch. V sobotu bude blok dokumentov z rokov 1937 – 1970. Z trinástich filmov si môžu ľudia pozrieť filmy Bratislava po vyhlásení poplachu, Bratislava po nálete, Pohreb obetí náletu na Bratislavu, Zbombardovaná Bratislava i Boje o Bratislavu. Na nedeľu pripravujú blok deviatich dokumentov od roku 1945 – 1970. Premietať budú dokumentárny film, ktorý zachytáva prvomájovú manifestáciu s názvom Víťazný prvý máj i politický dokument o pomoci Sovietskeho zväzu počas vojny a po vojne, ktorý sa volá Pozdrav. Návštevníci si tiež môžu pozrieť predvolebnú agitku herca Júliusa Pántika s názvom Kto to napraví a aj reportáž zo IV. majstrovstiev sveta v parašutizme na vajnorskom letisku v Bratislave s názvom Majstri sveta nad Bratislavou. Podujatie v nedeľu večer ukončí filmová reportáž z návštevy prezidenta republiky armádneho generála Ludvíka Svobodu v Bratislave 22. a 23. apríla 1968.

 

Filmové projekcie organizujú hlavné mesto SR Bratislava v spolupráci s mestskými organizáciami Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a Generálny investor Bratislavy s pomocou Slovenského filmového ústavu. Kešeľáková spomenula, že v prípade nepriaznivého počasia sa premietanie uskutoční v náhradnom termíne počas augusta.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Stretnutia s historickou Bratislavou

14.05.2006 |

Bratislavské kultúrne a informačné stredisko v spolupráci s Mestským múzeom, Bioskopom a Slovenským filmovým ústavom pozýva na Stretnutia s historickou Bratislavou.

Na Nádvorí Starej radnice v Bratislave sa 14. mája 2006 od 15.00 h. môžete stretnúť s tajuplnou Bratislavou prostredníctvom projekcie dokumentárnych filmov.

Zábavno-tvorivé popoludnie pre rodiny s deťmi prežijete v spoločnosti komediantov, kúzelníkov, tanečníkov, výtvarníkov, nazriete do čarovného sveta rozprávky Hľadáme kráľovnú aj kráľa, oživíte niektoré postavičky z príbehov o starej Bratislave, poodhalíte tajomstvo minulosti dávno stratených uličiek pomocou výtvarných hier. Súčasťou podujatia bude obrazová zbierka filmov z domácich archívov, historických fotografií, pohľadníc, obrázkov a dokumentov o významných návštevách nášho mesta.

Predpredaj vstupeniek:
BKIS
Klobúčnícka 2
Bratislava
02/ 5935 6650, 02/ 16 186 a polhodinu v pokladni na Nádvorí Starej radnice