Na seminári 4 živly uvedú snímku Milenky starého kriminálnika

Obrázok k článku

Na letnom filmovom seminári 4 živly, ktorého 17. ročník sa bude konať v dňoch 5. až 9. augusta v Banskej Štiavnici, uvedú v slovenskej distribučnej premiére československú komédiu Milenky starého kriminálnika (1927). Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovali organizátori podujatia. Digitalizovaný titul Svatopluka Innemanna, v ktorom si zahrali Vlasta Burian a Anny Ondráková, premietnu na Starom zámku so špeciálnym živým ozvučením českého tria Neuvěřitelno.

 

Aj tento rok sa seminár 4 živly venuje určitej téme, ktorou sú tentoraz zmysly. “Dodržiavame ten koncept od začiatku, Každý rok máme nejakú tému a potom jej podriadime výber filmov,” priblížil počas besedy výkonný riaditeľ podujatia Ondrej Starinský. “Tento rok je téma zmysly a poňali sme to z rôznych pohľadov. Myslím, že výnimoční oproti iným filmovým podujatiam na Slovensku sme tým, že sa zameriavame na filmové vzdelávanie. Naši účastníci sa veľa naučia bez toho, aby sa pritom nudili. Je to podané neformálnou a zábavnou formou,” doplnil.

 

“Pokúsili sme sa na jednotlivé zmysly vybrať tie najreprezentatívnejšie filmy,” priblížil tohtoročnú dramaturgiu Martin Kaňuch. “Chceme kombinovať filmy divácke, filmy známe ale aj filmy absolútne zabudnuté. Prechádzame celými dejinami kinematografie a pokúšame sa vybrať aj filmy, ktoré u nás neboli hrané ani v distribúcii,” povedal, pričom ako jeden z týchto filmov menoval snímku Oči bez tváre (1960) v réžii Georga Franjua. “Ten program je teda kombináciou toho, čo sa u nás nehralo, chceme púšťať aj filmy, ktoré budú zoznamovať s dejinami kinematografie. A potom chceme sa aj baviť, takže sú tam filmy možno nie už zviazané s témou a trošku aj zábavnejšie,” vyjadril sa Kaňuch.

 

Medzi ďalšie snímky, ktoré na podujatí premietnu, patria napríklad Orlakove ruky (1924), 9 a 1/2 týždňa (1986), Modrý zamat (1986), Taxidermia (2006), Anjelsky podiel (2012), Pieseň mora (2014), Koza (2015) či prvý slovenský stereoskopický 3D film Kuku (2012). Okrem Kina Akademik sa tento rok bude premietať aj v mestskom Kultúrnom centre, v amfiteátri či na futbalovom štadióne, kde sa bude počas projekcie piknikovať.

Okrem toho organizátori informovali, že seminár 4 živly ponúkne tento rok aj prednášky českého odborníka na experimentálny film, režiséra a pedagóga Martina Čiháka a filmovej historičky Petry Hanákovej. Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť aj na bohatý sprievodný program. Ten tvoria masterclassy maďarského režiséra Györga Pálfiho a jeho manželky a scenáristky Zsófie Ruttkay, mexickej svetelnej dizajnérky Laury Murguía Sanchez a slovenského skladateľa a hudobníka Mareka Piačeka a zvukového majstra Dušana Kozáka. V rámci 4 živlov sa uskutoční aj workshop Neviditeľná Štiavnica, prezentačná platforma Videokocka 02 a projekt My Street Films, ktorý sa snaží zmapovať ulice sveta prostredníctvom krátkych dokumentárnych filmov. Hudobnými hosťami budú Saténové ruky, Juraj Griglák Trio, Cool Band Trio, Jana Andevska, N3O Akustika, Eclectic Selector a dídžeji RoZOberto, Magálová a SA-MU-RAI.

 

Organizátori nezabudli ani na deti, pre ktoré pripravili otvorené tvorivé dielne a hudobný workshop, kde sa deti pokúsia nazvučiť film. Z projekcií pre najmenších organizátori spomenuli výber Fest Anča pre deti a tiež predpremiéru novej epizódy slovenského animovaného seriálu Mimi a Líza (2011).

 

Aj tento rok ponúkne podujatie niekoľko filmov prostredníctvom služby video on demand. Pôjde o tituly Notes on Love (1989), Instructions for a Light and Sound Machine (2005), Optical vacuum (2008) a Tishe! (2002).

Záujemcovia a záujemkyne sa na seminár môžu akreditovať prostredníctvom stránky www.4zivly.sk. Cena akreditácia je 22 eur, na mieste sa zvýši na 25 eur. Neakreditovaní návštevníci budú mať možnosť zakúpiť si vstupenky na jednotlivé predstavenia a akcie. Lístky na filmové projekcie 4 živlov budú stáť 3,5 eura.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

ENVIROFILM 2003 B. Štiavnica

SBM, Banska Štiavnica
Už tradične sa naše mesto v jeden májový týždeň (6. – 10. 5.) premení na oslavu prírody. Do nášho mesta opäť zavíta medzinárodný filmový festival Envirofilm. Okrem množstva filmov, ktoré si budú môcť účastníci podujatia vychutnať v kine Akademik, pripravilo Slovenské banské múzeum v spolupráci s Mestom Banská Štiavnica a Slovenskou agentúrou životného prostredia niekoľko zaujímavých podujatí.

Vo štvrtok v SNM veľtrh Nostalgia Expo 2004

Archívny článok, BRATISLAVA 6. decembra (SITA) – Veľtrh venovaný ochrane a propagácii kultúrneho dedičstva Slovenska – Nostalgia Expo otvoria vo štvrtok v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave. V poradí 6. ročník veľtrhu umenia sa tak presúva z tradičného miesta konania – Domu umenia po prvýkrát do sídla SNM na Vajanského nábreží.