Mesto zrekonštruuje delovú baštu Fiľakovského hradu

Obrázok k článku od zora.

Delová bašta pod Bebekovou vežou na Fiľakovskom hrade zmení svoju tvár. Po desiatkach rokov, počas ktorých pripomínala ruinu, ju zrekonštruujú. Dostane tiež novú strechu, ktorá na nej doposiaľ chýbala. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Fiľakova Klaudia Kovácsová, v súčasnosti je už okolo bašty rozložené lešenie a prvá fáza rekonštrukcie sa začala. Práce budú hradené z dotácie ministerstva kultúry, z programu Obnovme si svoj dom vo výške vyše 52-tisíc eur, pričom mesto túto sumu dofinancuje takmer tromi tisíckami eur. Rekonštrukcia má byť kompletne dokončená do leta budúceho roka. Z dnešného torza západnej delovej bašty nachádzajúcej sa vo vnútornom areáli hradu tak vznikne nový priestor pre turistov.

 

V rámci rekonštrukcie baštu staticky zabezpečia a upravia nesprávne vykonané zásahy z čias bývalého režimu. Opravia súčasné škáry z cementovej malty, ktoré boli urobené v 70. rokoch a spôsobovali vlhnutie muriva. Bašta po rekonštrukcii dokonca „vyrastie“. „Počas minuloročných výskumov na hrade sa ukázalo, že bašta má neprofesionálne upravenú aj hornú časť muriva. Z celej šírky koruny muriva sú vymurované len dva bočné pruhy, uprostred ktorých sú nedbalo nahádzané skaly a blato. Preto musíme túto časť muriva rozobrať a nadvihnúť. Súčasný múr tak navýšime o jeden až jeden a pol metra,“ vysvetlil primátor Fiľakova Attila Agócs.

 

Na prvú fázu prác bude nadväzovať vybudovanie novej kužeľovej strechy, ktorá doposiaľ na bašte chýbala. „Je to výsledkom nášho približne desaťročného úsilia. K tomuto kroku viedol zdĺhavý hodnotiaci a schvaľovací proces nielen na úrovni pamiatkového úradu, ale aj v špecializovanej komisii pri ministerstve kultúry,“ vysvetlil primátor.

 

Delová bašta bola doposiaľ v rámci turizmu nevyužívaná. Podľa primátora ju v minulosti sporadicky využívali ako provizórnu prezliekareň pre účinkujúcich na kultúrnych podujatiach odohrávajúcich sa na nádvorí hradu. Po dokončení rekonštrukcie však bude slúžiť ako návštevnícke centrum pre turistov. „Budú tu umiestnené náučné panely o okolitých hradoch. Chýbať nebudú ani lavičky, takže tu napríklad budú môcť návštevníci prečkať nepriaznivé počasie a dozvedieť sa pri tom niečo o kultúrnom dedičstve nášho regiónu,“ doplnil Agócs. Na novú strechu a vnútorné vybavenie delovej bašty získala samospráva prostriedky v rámci veľkého cezhraničného projektu Interreg na revitalizáciu podhradia. V projekte je na tento účel vyhradených približne 61 500 eur. Ruku k dielu priloží aj Hradné múzeum, ktoré z vlastných prostriedkov zafinancuje novú tehlovú podlahu a elektroinštaláciu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články