Vo Fiľakove zachránia viac ako tristoročnú baštu

Obrázok k článku od zora.

Viac ako tristoročná bašta z pôvodného mestského opevnenia vo Fiľakove dostane nové využitie vďaka cezhraničnému projektu INTERREG. Vznikne v nej informačný bod pre turistov a bude pracoviskom strážcu pripravovaného parkoviska. „Vďaka rekonštrukcii sa vyhne osudu svojho “dvojčaťa”, ktoré zbúrali za obdobia socializmu,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Fiľakovo Klaudia Kovácsová.

 

Bašta nachádzajúca sa na Baštovej ulici vo Fiľakove bola súčasťou pôvodného mestského opevnenia pochádzajúceho zo 17. storočia. Až do 20. storočia prežili v meste dve takéto bašty. Jedna z nich stála blízko kostola a bola sčasti prestavaná na hospodársku budovu. Podľa primátora Attilu Agócsa obe slúžili počas bývalého režimu ako skládky obilia či sena. „Dôkazom je vikier na bašte pod hradom, ktorý je sekundárnym javom a plánujeme ho odstrániť,“ povedal primátor. Bašta pri kostole padla za obeť výstavbe pošty v 60. rokoch minulého storočia. „Aj preto je také dôležité, aby sa bašta pod hradom zachovala,“ doplnil Agócs.

 

V rámci cezhraničného projektu INTERREG, z ktorého Fiľakovo získalo takmer milión eur, chcú bašte prinavrátiť pôvodný vzhľad. Rekonštrukcii bude predchádzať archeologický výskum, ktorý by mal odštartovať už v júli. „Vďaka nemu sa nám potvrdí, ako bašta pôvodne vyzerala. Očakávame tiež zaujímavé nálezy, možno zachytíme nejaké časti bývalých hradieb alebo obydlí,“ uviedol primátor.

 

Po ukončení výskumu sa začne na vežičke samotná rekonštrukcia. Spolu s predchádzajúcim výskumom bude mať hodnotu vyše 72 tisíc eur. Podľa projektu v nej vznikne informačný bod pre turistov. Pracovať v ňom bude strážca nového parkoviska, ktoré sa v rámci projektu vybuduje pod hradom. V bašte návštevníci nájdu moderné informačný kiosk, prostredníctvom ktorého sa dozvedia viac o hrade a kultúrnom dedičstve mesta i regiónu.

 

Bašta bola doposiaľ desaťročia nevyužívaná, vznikali v nej čierne skládky a postupne chátrala. Podľa primátora takýmto javom do budúcna vďaka projektu predídu. „Počítame s tým, že po našich investíciách sa v nehnuteľnostiach v tejto lokalite vytvoria ďalšie súkromné prevádzky. Veríme, že sem vrátime život a že sa lokalita stane ďalším funkčným urbanistickým prvkom Fiľakova,“ zakončil Agócs.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články