Mesto Nitra vyčlenilo peniaze na výskum najstaršieho kláštora

Obrázok k článku

6. júla 2008 – Mesto Nitra vyčlenilo 260 tisíc korún na archeologický výskum Kláštora svätého Hypolita na Zobore. Je to najstarší historicky doložený kláštor na Slovensku a vznikol pravdepodobne už v deviatom storočí. Výskum sa tu rozbehne zrejme už na budúci týždeň a potrvá do konca letných prázdnin. Kláštor je národnou kultúrnou pamiatkou a doteraz sa mu nevenovala patričná pozornosť. Jeho ruiny rokmi stále viac a viac chátrajú. Teraz by ho mesto chcelo sprístupniť verejnosti aj v súvislosti so svojou kandidatúrou na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Projektu prezentácie musí predchádzať archeologický výskum.

Archeológovia si od neho sľubujú zaujímavé nálezy, keďže pri nedávnom záchrannom výskume v areáli Špecializovanej nemocnice sv. Svorada na Zobore, vedľa ktorej stoja ruiny kláštora, objavili zdobený románsku kamennú hlavicu z 11. alebo 12. storočia. Ide o prvý nález architektonického článku, ktorý súvisí s Kláštorom svätého Hypolita, zatiaľ sa na lokalite nič podobné nenašlo. „Pre potreby prezentácie treba doskúmať aspoň jeden z mníšskych príbytkov mladšieho kamaldulského kláštora z obdobia baroka, ktorý sa najlepšie zachoval,“ informoval agentúru SITA Marián Samuel z Archeologického ústavu SAV v Nitre. V súčasnosti je zasypaný hlinou. Treba ho odkryť a celý preskúmať, vrátane priestoru pivnice, ktorá by mohla podľa Samuela skrývať pekné nálezy.

Existenciu Kláštora svätého Hypolita dokladá niekoľko písomných prameňov, najstaršie zachované sú Zoborské listiny z rokov 1111 a 1113. Založili ho benediktínski mnísi pravdepodobne už v 9. storočí. Ťažko ho poškodili husitské vojny, zanikol na konci 15. storočia počas vlády kráľa Mateja Korvína. Na mieste pôvodného stredovekého benediktínskeho kláštora vybudoval na konci 17. storočia nitriansky biskup Blažej Jaklin nový kláštor pre rehoľu kamaldulov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na Zobore nad Nitrou objavili archeológovia stredoveký kamenný vodovod

Nitra, 1. augusta (TASR) – Vedecký výskum Benediktínskeho kláštora svätého Hippolita na nitrianskom Zobore robia v tohtoročnej sezóne pracovníci Archeologického ústavu SAV v Nitre. “Doteraz odkryté archeologické nálezy potvrdzujú existenciu kláštora v období od 11. do 15. storočia. Ide o významnú archeologickú lokalitu. Zoborský kláštor bol podľa známych prameňov najstarším podobným duchovným centrom na Slovensku,” povedal dnes pre TASR vedúci výskumu Marian Samuel.