Mesto Lučenec chce obnoviť secesnú vilu na Jókaiho ulici

Obrázok k článku od zora.

Lučenecká samospráva pripravuje potrebnú dokumentáciu k obnove secesnej vily na Jókaiho ulici 13. Mesto Lučenec tento objekt vlastní od roku 2013 a na jeho rekonštrukciu spolu s areálom chce získať mimorozpočtové finančné prostriedky z aktuálne vyhlásených výziev. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátorky Mária Bérešová, celkový rozpočet na tento projekt je vyčíslený na viac ako 170-tisíc eur.

 

Technické dokumentácie potrebné k obnove pamiatkového chráneného objektu sa podarilo mestu spracovať s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR v rámci štyroch úspešných projektov. „Ide o tieto projekty: Komplexný reštaurátorský prieskum secesnej vily s areálom, Technická dokumentácia (kompletné zameranie skutkového stavu objektu), Umeleckohistorický výskum vily s areálom, Projektová dokumentácia pre stavebné povolenie a statický posudok vily s areálom,“ konkretizovala hovorkyňa.

 

V záujme šetrenia rozpočtových zdrojov plánuje mesto Lučenec financovať zo žiadosti o dotáciu obnovu pamiatkových objektov aj rekonštrukciu záhradného altánku, ktorý je dlhodobo v havarijnom stave, reštaurovanie múru parcely a zábradlia so štyrmi stĺpmi. Finančná udržateľnosť projektu bude zabezpečená zo zdrojov Ministerstva kultúry SR. Celkový rozpočet je vyčíslený na 172 746 eur, pričom mesto sa bude podieľať na celkových oprávnených nákladoch piatimi percentami. „Podaním žiadosti o dotáciu sa mesto Lučenec postupnými krokmi snaží dostať k cieľu, a to k zrekonštruovaniu a tým zachovaniu národnej kultúrnej pamiatky, ktorá bude slúžiť pre občanov a návštevníkov mesta Lučenec,“ uviedla Bérešová.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Ružomberok podá projekt na obnovu synagógy

Ružomberská radnica chce v tomto roku získať 1,3 mil. € z eurofondov na rekonštrukciu židovskej synagógy. Potvrdil to primátor mesta Michal Slašťan. “Po rokovaní s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Pavlom Frankom sme sa dohodli, že zväz objekt synagógy predá mestu za symbolické euro. Správcom budovy musí byť nezisková organizácia,” vysvetlil.

Kaštieľ v Snine opravia z eurofondov

Mesto Snina uspelo s projektom na rekonštrukciu kaštieľa , v ktorom plánuje rozsiahle úpravy. Výška celkovej investície podľa projektu predstavuje sumu 2 433 000 €, z toho nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie im prinesie 2 311 000 €. Mesto sa o peniaze uchádzalo v rámci výzvy regionálneho operačného programu Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov – intervencie do nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Radnica sa na financovaní projektu bude podieľať piatimi percentami oprávnených nákladov.

Odpovede