Forum Replies Created

  • rado-martincan

    Member
    22. augusta 2014 at 21:01 in reply to: Oprava hlineneho domu

    Ja len krátko k eternitovej strešnej krytine. Minulý týždeň som videl, ako jeden chalupár na dedine, kde pracujem, tento problém vyriešil za 3 dni s troma borcami. Prvý deň zľahka oškrabali mach a nánosy na streche a za dva dni na to nalepili pásy asfaltovej krytiny s imitačnou kresbou bobrovky a šmitec. Žiadne skafandre a drahá likvidácia azbestu, traja chlapíci s rebríkom a za tri dni bolo po akcii a všetci vysmiatylaugh

  • Čo sa týka použitia kyseliny chlorovodíkovej na čistenie kameňa – uf, neviem, nemám skúsenosti. Ale vopred by som si asi zistil, či nemôže nejako zreagovať s kameňom, z ktorého máte dom stavaný. Ani vodné sklo ako čistič mi nič nehovorí…Zato drôtené kefky, ryžáky a čistá voda hejsmiley. Prplačka to samozrejme bude, ale keď ste si vymysleli takô zbytočnosť…Len z mojej zvedavosti : prečo odmietate omietnuť dom? Ak len preto, aby ste ho prezentovali, že “aha, my máme pekný kamenný dom”, tak si dovolím tvrdiť, že po oblepení štiepaným kameňom tento image nevytvoríte a bude to vypadať…hrozne!!! Vyprdnite sa na obklad, omietnite to vápenou omietkou s kopírovaním nerovností steny, vápnom omaľujte a bude to super aj na údržbu. Nesnažte sa robiť kamennú stenu viac kamennejšiuwink. Rímsy, alebo jemná štuková výzdoba kolo okien to môže celé pekne ozvláštniť. 

    A ešte dotaz : prečo sú nad oknami betónové preklady miesto pekných kamenných alebo tehlových záklenkov??

  • Ten barák potrebuje dýchať, navyše keď má v interiéry hlinené omietky. A ako Vĺčik píše, všetky dostupné lepidlá sú na cementovej báze – čiže paronepriepustné. Napadlo mi jedine z vyhaseného vápna a tvarohu vyrobiť si kazeín ako lepidlo. Obkladačku udrží, ale či aj kameň, neviem, neviem….A ten povrch bude treba aj tak zrovnať, ani cementové lepidlo sa nedá použiť v centimetrových hrúbkach, ale v milimetrových. A keby ste na betónové preklady spravili nadokenné rímsy a tak ich zamaskovali? A môžte potom priznať súčasný stav, ako som písal predtým. Alebo keď vám už ten známy čo s kameňom pracuje poradil “A”, tak nech poradí aj to “B”.  

  • Zdravím.

    Podľa môjho skromného názoru, ak aj existuje nejaké také lepidlo, je to nezmysel kamenný dom obkladať kameňom…no Buď dom omietnite vápenou omietkou, alebo ak máte čas, trpezlivosť a chuť, tak kameň po kameni vyčistiť, vykartáčovať a murivo dôkladne preškárovať. Ale minimálne sokel do 60-70cm výšky by som tak či tak omietol hrubovkou a zvyšok keď bude preškárovaný, bude to vypadať aj dobre, aj esteticky. Ale obliepať kameňom…to ako keby som si kúpil drevenicu a chcel jej dať drevený obklad, aby vypadala viac “dreveno” surprise

  • rado-martincan

    Member
    9. augusta 2014 at 23:02 in reply to: skladba stropu nad pivnicou (povodne vraj jama na mocovku)

    Dobrý nápad. K novým trámom : zahnívajúce konce uložené v murive je častý jav, pri osadení nových si dajte záležať na tom, aby v stene konce neboli zamurované, resp. uložené v malte. Ja som pri osádzaní nových trámov tehlu alebo kameň oprel o drevo “nasucho” a koniec trámu tiež nechal dýchať – aspoň 5 cm škáru je dobré ponehať. Aby zospodu osadený záklop udržal zásyp ( ak dáte trámy výšky 20-25 cm, bude to napr. pri piesku alebo kamenive dosť ťarcha), tak by som použil miesto klincov vruty. A bude to pomocou uťahovačky aj pohodlnejšia robota, ako nad hlavou hlobiť desiatky klincov…A zákkop dajte s perodrážkou, aby keď sa bude hore chodiť, sa neprášil a netrúsil bordel do pivničky. Alebo ak obyčajné dosky, tak potom pod zásyp nejakú separačnú vrstvu – geotextíliu napríklad. Určite dačo paropriepustné samozrejme. Držím palecyes

  • rado-martincan

    Member
    9. augusta 2014 at 21:43 in reply to: skladba stropu nad pivnicou (povodne vraj jama na mocovku)

    Pokiaľ ste to vyčistili a necítiť žiadne silné nepríjemné pachy močoviny, malo by to po tejto stránke byť O.K.  Hlavne treba ponehať funkčné to vetracie okienko. A k skladbe podlahy : odstránil by som starú podlahu a pekne očistil trámy. ( v dome, kde teraz makám tie pôvodné tiež vypadali dobre a pekne, ale po vykartáčovaní sa ukázalo, že sú riadne červotočom navŕtané a niektoré sme menili. Až po kartáčovaní sa totižto ukázali tisíce dierok, ktoré predtým boli zaplnené prachom a nebolo ich vidno – preto na prvý pohľad trámy vypadali dobre ) Ak budú ozaj v pohode, tak ich dačim neagresívnym ošetriť, potom by som na to dal záklop a naň zásyp. Otázka je, z čoho. Suchučká hlina s troškou nehaseného prachového vápna, piesok s vápnom, len hlina, liapor 1-4, jemnejšia frakcia štrku, napr 4-8….Záleží hlavne od možností peňaženky. Do zásypu položiť postrholce a na ne drevenú podlahu. Vlastne to záleží, aké využitie miestnosti hore chcete. Ale aby to celé dýchalo, asi by som dal drevo. 

  • rado-martincan

    Member
    9. augusta 2014 at 21:31 in reply to: opadavanie oduvanie hlinenej omietky

    Zdravím. Zrejme bolo treba pred nahodením hrubovky stenu najprv našpricovať úplne rozriedenou hlinou. Hrubovku si nanášal nahadzovaním, alebo si ju nanášal “vymazávaním” ocelovým hladítkom? Pokiaľ ju po odutí zatlačíš a znova sa prilepí a potom to na druhý deň už drží, zásadný problém by asi nemal byť…si myslím. A ešte drobnosť : použil si jutovú sieťku? Tenká vrstva hrubovky, pokiaľ je čerstvá a mäkká vtlačiť do nej jutovú sieťku, potom znova vrstva hrubovky a nakoniec jemná pucovka – základný postup a vrstvy. Držím palce, mňa to ešte len čaká o pár rokov…  

  • rado-martincan

    Member
    28. apríla 2014 at 23:27 in reply to: rada nad zlato

    Moja firma nemá Facebook profil (zatiaľ) vytvorený a nemám ani web stránky. Zatiaľ som to nepovažoval za potrebné, propagáciu riešim inak, nakoľko je mojou prioritou región Turca. Ale pokiaľ je záujem vidieť doterajšie realizácie, rád a ochotne pošlem fotky mailom. Takže zatiaľ asi toľko. 

  • rado-martincan

    Member
    28. apríla 2014 at 21:15 in reply to: rada nad zlato

    Nejak “záhadne” sa tu stratil môj včerajší krátky príspevok do debaty….poslaný 3minútky neskôr po Jusufovi. To sa mi dejú čudnosti, hmmm hmmm hmmm…

  • rado-martincan

    Member
    27. apríla 2014 at 22:14 in reply to: Omietanie nepálenej tehly

    Myslím že odpoveď je vlastne v otázke. Neoštiepkuj sa doomietaj to hlinou. Z tej pôvodnej omietky by som asi obil takých 15-20 cm pás po obvode, ale nie až na tehlu, len tak do polovice hrúbky omietky, potom nahodil jadrovú vrstvu novej omietky, “presieťkoval” jutovinou a doomietal. Po prefilcovaní klasickým bielim plsteným filcákom spoj novej a starej omietky nebude vidieť, ešte keď sa to aj premaľuje a šmitec. Rozhodne NIE cementovky, vápenno-cementové murovacie malty!! A už detto nie kléber a sieťku sklotextilnú…

  • rado-martincan

    Member
    14. marca 2014 at 13:56 in reply to: Opätovné využitie starých tehál

    Po dlhej dobe som tu zase, pod novým menom. Tehlový barový pult s knižnicou je už niekoľko mesiacov dokončený a slúži svojmu účelu. Martyn chcel nejaké foto, tak pripájam.

  • rado-martincan

    Member
    13. marca 2014 at 22:49 in reply to: Vrtanie otvoru do kamenneho muru

    Zdravím, no ak môžem poradiť, resp. popísať svoj názor, tak asi takto. Nedávo som bol s elektrikárom, ktorý s metrovým vrtákom dierkoval dom z kameňa a tiež 65 až 7O cm hrubé steny. Odpálil jedno vŕtacie kladivo a druhé k tomu malo blízko. Pri nápade s tou šablónou to jedna vec nevydrží : buď vrták, alebo mašina. Objednal by som si borca z HILTI a za doobedie to máte spravené. Vopred vám povedia podľa priemeru a dĺžky dier, koľko € bude stáť 1cm diery toho-ktorého rozmeru a rozhodnutie je na vás. 

    Osobne som videl, keď vŕtali dieru priemeru (ak si dobre spomínam ) 160mm pre odkvap o dĺžke skoro 250cm!!! Kolo osmej ráno začal a poobede balil fidlátka. Cenu neviem, ale bol to veľký priemer, tak lacno to nebolo.

    S tým korunkovým vrtákom sa ďaleko nedostanete, možno po 10cm z každej strany a potom ako ďalej??