aktivita " diskusia " Architektúra a stavitelstvo " Vrtanie otvoru do kamenneho muru

 • Vrtanie otvoru do kamenneho muru

  Posted by anton_hc on 13. marca 2014 o 16:23

  Zdar obnovitelom!

  Stojim pred ulohou zhotovit do kamenneho muru hrubky 70cm otvory priemeru cca 60 a 120mm.

  Kym sa pustim do prace, rad by som sa poradil so skusenymi, ako to urobit tak, aby som nakoniec nemusel rozobrat velky kus muru kamen po kameni. Zvazujem ze to prevrtam SDS vrtakom durch (mam vrtak dlhy 100cm, priemer 10mm) a potom by som z oboch stran skusil postupne vrtat korunkovym ci jadrovym vrtakom, mam jeden priemeru 68mm na elektroinstalacne krabice. Mozno tak bude mozne urobit ten mensi otvor, no ten 120mm nie. Este uvazujem o zhotoveni drevenej sablony, ktorej os bude tvorit ta durch 10mm diera a sablona by mi umoznila postupne vyvrtat kruh o nastavenom priemere z oboch stran. pripadne kupit jadrovy vrtak toho priemeru, ale chcem sa tomu vyhnut z financnych dovodov.

  Vdaka.

  harp odpovedal pred 8 rokov, 6 mesiacov 3 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
 • 2 odpovede/odpovedí
 • rado-martincan

  člen
  13. marca 2014 o 22:49

  Zdravím, no ak môžem poradiť, resp. popísať svoj názor, tak asi takto. Nedávo som bol s elektrikárom, ktorý s metrovým vrtákom dierkoval dom z kameňa a tiež 65 až 7O cm hrubé steny. Odpálil jedno vŕtacie kladivo a druhé k tomu malo blízko. Pri nápade s tou šablónou to jedna vec nevydrží : buď vrták, alebo mašina. Objednal by som si borca z HILTI a za doobedie to máte spravené. Vopred vám povedia podľa priemeru a dĺžky dier, koľko € bude stáť 1cm diery toho-ktorého rozmeru a rozhodnutie je na vás. 

  Osobne som videl, keď vŕtali dieru priemeru (ak si dobre spomínam ) 160mm pre odkvap o dĺžke skoro 250cm!!! Kolo osmej ráno začal a poobede balil fidlátka. Cenu neviem, ale bol to veľký priemer, tak lacno to nebolo.

  S tým korunkovým vrtákom sa ďaleko nedostanete, možno po 10cm z každej strany a potom ako ďalej??

 • harp

  člen
  14. marca 2014 o 21:18

  Tono ten korunkovy by som predlzil podobne ako si krtkoval pod cestou. A odvrtal to na pomalych odtackach. Pripadne pridaj vodu.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz