aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Omietanie nepálenej tehly

  • Omietanie nepálenej tehly

    Posted by pjanco on 23. apríla 2014 at 9:52

    Ahoj,

     

    začal som rekonštrukciu chalupy po starých rodičoch. Chalupa má betónové základy, ktoré sú vysoké 50cm nad úrovňou terénu. Podlahy sú komplet betónové. Ako kvalitne je urobená hydroizolácia netuším. Počas daždov mi ale nič na stene nevlhne, tak to asi bude v poriadku.

    Dom bol na niekoľko krát pristavovaný a rôzne doliepaný a tá najstaršia časť domu, ktorá je postavená z nepálenej tehly, je podľa mna po remeselnej stránke postavená najkvalitnejšie. Pre začatím prác sa chcem poradiť, aby som náhodou použitím niektoých moderných stavebných materiálov nepoškodil práve tú nepálenú tehlu, ktorá je citlivá na vlhkosť.

    V pristavenej izbe, ktorá je už z pálenej tehly, mám vlastne tri steny z pálenej a štvrtú z nepálenej tehly. Múr z nepálenej tehly, je omietnutý takým spôsobom, že je do steny nabité pletivo a do pletiva je nahodená omietka. Múr z pálenje tehly je omietnutý bez pletiva. V tejto pristavenej izbe bol ale z nejakého dôvodu znížený strop, ktorý bol navyše celý prejedený červotočom. Strop som zbúral a kedže steny sú vysoké normálne 2,5m, chcem nový strop urobit už v štandardnej výške. Ostáva mi ale kolom dokola omietnuť 0,5m pás omietky. Chcem tam nabiť zase to pletivo a použit vrecovanú vápenno-cementovú jadrovú omietku. Obávam sa, aby mi na mieste spoja novej a starej omietky nevznikla trhlina. Uvažoval som preto, že by som celú túto stenu natiahol ešte sietkou a lepidlom, aby sa jendotlivé vrstvy previazaly. Niekde na nete som čítal, že lepidlo a sieťka na nepálenú tehlu íst nesmie, koli odvetrávaniu steny. Stiahol som si technický list takéhoto stavebného lepidla a jeho difúzny odpor je 20. Pre porovnnanie difúzny odpor jadrovej vápenno-cementovej omietky je 30. Difúzny odpor drahej sanačnej omeitky je 12. Difúzny odpor pálenej tehly je 10. Nepálenú tehlu som v tabuľách nenašiel. Podľa moje úvahy, by tam to lepidlo teda nemalo vôbec vadiť, pretože jeho difúzny odpor je nízky.

     

    Aký je Váš názor a skúsenosť s lepidlom a sieťkou na nepálenej tehle?

    rado-martincan odpovedal 9 years, 12 months ago 4 Členovia · 4 odpovede/odpovedí
  • 4 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    25. apríla 2014 at 8:09
  • pjanco

    Member
    25. apríla 2014 at 22:32

    Tie diskusie čo si poslal, som nahrubo prelistoval ale odpoveď na moju otázku som tam nenašiel.
    Na stenu z nepálenej tehly by sa mala použiť omietka s čo možno nejmenším difúznym odporom (ideálne hlinenná alebo vápenná), aby sa vlhkosť zo steny mohla odparovať…. To som ale vedel už predtým.

    Neviem posúdiť, aký typ omietky tam vlastne mám. Hmoždinku som zo steny bez problémov vykýval a vytiahol rukou, omietka je dosť mäkká a má pieskovú farbu. Veľa cementu tam teda nieje….
    Ak by som teda uvažoval, že je to vápenná omietka s koeficientom difúzneho odporu 12 a má hrúbku 5cm, tak výsledná ekvivalentá difúzna hrúbka je 0,6m. Ak by som k tomu pripočítal ešte to lepidlo s hrúbkou 3mm a koeficientom 20, tak celková ekvivalentná difúzna hrúbka bude 0,66m čo je zhoršenie difúznych schopností iba o 10%.

    Bude mať toto 10% zhoršenie nejaký zásadný vplyv? Ja myslím že nie, ale ak má niekto argument, ktorým mi to vyvráti, sem s ním! 

  • vlcik-tlcik

    Member
    26. apríla 2014 at 1:22

    Tie tvoje difúzne odpory mnou prefičali ako blesk, takže môj je asi nulový smiley

    Nič v zlom, ale čítajúc tvoje riešenie vo mne vyvolalo odpor etický a riadiť sa iba jednou fyzikálnou vlastnosťou, hát já ti nevím……., našlo by sa aj pár iných a dôležitejších. Predpokladám, že omietka je dvojvrstvová. Zhora by som otĺkol cca 5 cm vrchnej jemnej omietky. Potom by som ten nový pás doplnil v hrúbke pôvodnej hrubej omietky, buď podobnej zrnitosti (ja určite hrubou 0-4) a vlastností, čiže mäkkou vápennou maltou. Nato jemnú vápenú omietku. Či už by si dal na ten styk novej a starej hrubej omietky sieťku je na tebe, ak by si použil spomínanú vápenocementovú (radšej nie), tak sieťku určite, ale či by v tomto prípade skutočne pomohla som si nie istý.

    Uvažovať o sieťkach a klébroch by mi nenapadlo ani v zlom sne, ale nech si každý robí ako uzná za vhodné.

  • rado-martincan

    Member
    27. apríla 2014 at 22:14

    Myslím že odpoveď je vlastne v otázke. Neoštiepkuj sa doomietaj to hlinou. Z tej pôvodnej omietky by som asi obil takých 15-20 cm pás po obvode, ale nie až na tehlu, len tak do polovice hrúbky omietky, potom nahodil jadrovú vrstvu novej omietky, “presieťkoval” jutovinou a doomietal. Po prefilcovaní klasickým bielim plsteným filcákom spoj novej a starej omietky nebude vidieť, ešte keď sa to aj premaľuje a šmitec. Rozhodne NIE cementovky, vápenno-cementové murovacie malty!! A už detto nie kléber a sieťku sklotextilnú…

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť