Forum Replies Created

  • pavolr

    Member
    8. septembra 2015 at 11:22 in reply to: Príbory, nože a nožnice

    No tak sa opýtam niečo ja. Hovorí niekomu niečo toto?

    BÁNOVSZKY S. bude asi názov nejakého podniku, v ktorom sa používala …

  • pavolr

    Member
    28. mája 2015 at 13:02 in reply to: Príbory, nože a nožnice

    Chcel by som sa opýtať, či niekto nepozná značku ALPACCA (zástavka s EB) SPEZIAL

     

    EDIT: Už som to našiel v jednom z predošlých príspevkov – nakoniec to nebolo EB:

  • pavolr

    Member
    22. mája 2015 at 7:37 in reply to: tonetka (thonetka, thonet)

    Zdravím, chcel by som sa informovať ohľadom možnosti identifikácie výrobcu jednej stoličky. Štítok sa zachoval iba vo fragmentálnej podobe. Na nete niekto predáva takéto stoličky ako thonetky, čo ale dosť pochybujem (štítok nevyzerá na Thonet ani na neskorší TON).

    Pripájam obrázok celkovej podoby, konštrukčných prvkov a fragmentu štítka.

  • pavolr

    Member
    12. marca 2012 at 12:51 in reply to: Značka JSK

    Srdečná vďaka.

  • pavolr

    Member
    22. júna 2011 at 12:30 in reply to: Konštruktívna diskusia

    Hoj, harp, v novozámockom múzeu je hneď na začiatku archeologickej expozície dioráma trocha podobná tej hornej ulanbatorskej :) Pozadie je nefalšovaný Burian. 

  • pavolr

    Member
    22. júna 2011 at 12:20 in reply to: Konštruktívna diskusia

    Než začneme porovnávať, treba si položiť otázku, koľko máme na Slovensku múzeí s priestormi ako Aupark ;) a hlavne koľko zámožných ľudí ochotných investovať do kultúry (nezištne, samozrejme). Lebo tie rozdiely v prevedení vyplývajú aj z rozdielov systémových.

  • pavolr

    Member
    4. apríla 2011 at 17:01 in reply to: Konštruktívna diskusia

    Stravné listky a faktúry sú témou aj u nás (platy v ohrození nie sú, keďže pod životné minimum zákon nepustí ;) :D). Normálne sa nám síce hospodári dobre, ale teraz nás rafol jeden projekt.

     

    Každopádne nie o tomto by som chcel teraz hovoriť. Rieším takú dilemu:

    Dal som nášmu konzervátorovi na vyčistenie žandárske klobúky a tieto majú pod vnútornou obrubou prúžky z dobových novýn. Tieto sa počas čistenia vyberú a bude možnoť pokúsiť sa zistiť o aké noviny a z akého obdobia ibe. Otázkou je, či po vyčistení, umiestniť naspäť pod obrubu “pôvodný” material, alebo ho nahradiť iným. Starý by sa potom založil.

  • pavolr

    Member
    31. marca 2011 at 13:28 in reply to: Konštruktívna diskusia

    Išlo v spomenutom prípade o kurátorov toho istého múzea, alebo dvoch rôzných?

     

    Viem si síce takú situáciu predstaviť, ale z praktického hľadiska ma to prekvapilo, lebo prinajmenšom u nás v nitrianskom kraji je spolupráca dobrá, dokonca našej poslednej výstave došlo myslím aj k dočasnej “kanibalizácii” inéj, tematicky podobnej výstavy ;) Ergo, mám zatiaľ iba pozitívne skúsenosti. Mimo to sú teraz spustené v rámci Múzei tretej generácie kurátostké štúdiá a mnohé podobné semináre, ktoré umožnia vytvoriť si nové pracovné kontakty aj v  múzeách, ktoré sú viac od ruky.

  • pavolr

    Member
    14. februára 2011 at 8:13 in reply to: Konštruktívna diskusia

    Osobne si myslím, že jednym zo základných predpokladov na riešenie tejto dilemy je dostatok informácií, ktoré ale spravidla k dispozícii nie sú.

    Mám celkom slušný počet prerobených zbraní, kde je napríklad pôvodný zámok transformovaný na perkusný, alebo bola pôvodne vojenská zbraň prerobená na terčovnicu, poprípade pytliacku zbraň. Niekde je zasa do hlavne daná “vložka” zmenšujúca pôvodný kaliber.

    Ak teraz odhliadneme od evidentne civilných zásahov, máme zásahy, ktoré môžu byť vojenské (modernizácia). Bez informácií z relevantnej odbornej literatury to však žiaľ nevieme identifikovať a predmet ostáva v depozite takmer neviužiteľný, no na druhej strane, ak takú zbraň necháme zreštaurovať do prvotného stavu, definitívne o túto informáciu (možno zásadnú a jedinečnú) prídeme.

  • pavolr

    Member
    13. februára 2011 at 8:09 in reply to: historické zbrane

    Ešte k tej informačnej strate. To je trocha na diskusiu. Iste, keď sa niečo na predmete poškodí, tak može dôjsť aj k strate nejakej informácie, ale aj poškodenie samotné je informácia, s ktorou možno pracovať. Napríklad, keď sa ti dostane do ruky zbraň, na ktorej vidíš niečo, čo na ňu nepatrí, je to informácia, že sa s ňou niečo robilo a môžeš tieto zmeny vysledovať. Horšie je to už s časovým zaradením zmien. A nastáva otázka. Akým spôsobom najlepšie uchováš výpovednú hodnotu zbrane? Môžeš nechať odstrániť česti ktoré evidentne nie sú pôvodné, dať to zreštaurovať a môžeš získať nádherný reprezentatívny predmet – a jeho vzhľad pred zreštaurovaním ostáva iba v správe reštaurátora. (samozrejme teraz nehovorím len o jednej skrutke ;))

    Tak napríklad táto pištoľ. Do múzea prišla ako pištoľ ráže 19 mm, teda bola viac menej v celku a tak je aj zapísaná. Na kartičke je už iba ako pažba pištole (pravdepodobne kresadlovej) – hlaveň a zámok sa stratili v systéme. Jadiným šťastím je, že sa všetky “prebytočné” súčiastky ukladali do jednej debničky, takže sa toho podarilo dodatočne dosť nájsť, vrátane pôvodných skrutiek. Niektoré z týchto skrutiek sa dokonca podarilo priradiť ku konkrétnej zbrani, lebo mali čísielko, ktoré sa zhodovalo s označením zachovanej časti kovania.

    K pripevneniu hlavne tejto bol spomezdzi všetkých skrutiek, čo máme, sedel iba tento jediný a z tohto typu viac ani nebolo – a hlavne nekládol žiaden odpor. Pokiaľ sa tam pôvodne nemala dať naskrutkovať, tak tento fakt je pre mňa informáciou o tom, že ten závit už bol niekedy prerezaný a táto informácia pomôže aj pri neskoršom reštaurovaní, lebo sa na to nepríde až počas práce.

  • pavolr

    Member
    13. februára 2011 at 7:17 in reply to: historické zbrane

    Už chápem pointu. Každopádne nie som ten typ, ktorý by išiel na takýto predmet silou. Išlo to zašrobovať prakticky rukou, takže sa s tým už niekto hral už pred tým. A relatívne novú skrutku som videl ešte minimálne na jednej zbrani – aj to je forma “dedičstva po predkoch”.

  • pavolr

    Member
    9. februára 2011 at 14:10 in reply to: Predovka s kolieskovým zámkom.

    Odporúčal by som zvážiť aj možnosť odovzdať nález regionálnemu múzeu, ktoré sa oň adekvátne postará, pravdepodobne niečo aj zaplatí a urobí ťa nesmrteľným zápisom do prírastkovej knihy 8) .

    Úplne sa s tebou v tomto stotožňujem, ale pokiaľ viem, má to jeden dosť podstatný zádrhel: Pokiaľ sa to bude brať ako archeologický nález, čo sa vzhľadom na povahu asi bude, tak to múzeum oficialne prijať nemôže. Do zbierky totiž možno zaradiť iba také nálezy, ktoré prešli rukami pamiatkarov a tých zrejme jmaro na miesto nálezu nezavolal. :(

    Jedinou výnimkou by v tomto smere mohlo byť snáď Národné múzeum – a aj tam radšej tvrdiť, že to našiel pred rokmi dávno mŕtvy stýko ;). Lebo len tak brať niečo zo zeme nemožno.

    Alebo nájsť možnosť, ako ten nález zlegalizovať (“haló, prave som našiel …”) a následne by to prešlo cez pamiatkarov a dostalo sa to do múzea v spádovej oblasti.

  • pavolr

    Member
    7. februára 2011 at 7:30 in reply to: Predovka s kolieskovým zámkom.

    Mohli tam byť hoci aj križiaci, to je jedno, lebo je z úplne iného obdobia. :roll:

    Sasha po tebe chcel miesto nálezu, tj. aspoň okres – región, ak už nechceš povedať, že v okolí akého mesta, či obce si to našiel (ob bližšom určení a GPS koordinátach ani nehovoriac :twisted: )

  • pavolr

    Member
    4. februára 2011 at 16:35 in reply to: historické zbrane

    Ďakujem za radu. Asi neostáva iné, len požiadať o dotáciu na zreštaurovanie – hoci docentovi na truc som na pripevnenie hlavne pištole jeden novodobý šróbik našiel.

    V pondelok zíde jeden termín na podávanie žiadostí, takže je aktuálne až ďalšie kolo. Viete mi do pošty odporučiť nejakých ľudí, ktorí reštaurujú zbrane a majú na to aj papiere, čo vyžaduje ministerstvo?

    Resp., keďže potrebujem dať zreštaurovať aj jeden fiaker, rád príjmem rady aj v tejto oblasti.