Ľudia opäť pešo putovali na Katarínku

Obrázok k článku

V 18. storočí prichádzali na bielonedeľnú púť z Trnavy tisíce ľudí
Svätou omšou v ruinách Kostola sv. Kataríny v lese pri Dechticiach vyvrcholila v nedeľu 12. apríla Bielonedeľná púť, ktorú organizujú dobrovoľníci z projektu na záchranu zrúcaniny Katarínka. Ľudia k historickému miestu spoločne putovali cez les zo železničnej zastávky Buková. Na svätej omši ich podľa Ľuba Blišáka z organizačného tímu bolo asi štyristo.

Už 16. ročník nadväzuje na tradičné bielonedeľné púte z 18. storočia, kedy z Trnavy ku kostolu v malokarpatských lesoch prichádzali tisícky pútnikov na čele s biskupom. Zatiaľ posledný biskup, ktorý v zrúcanine Katarínky slávil svätú omšu po 226 rokoch, bol pred tromi rokmi Róbert Bezák.

Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej bol založený v roku 1618 a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi ho museli opustiť a kláštor s kostolom sa postupne začal meniť na ruiny. Zrúcanina je ukrytá v lese medzi obcami Dechtice a Naháč v okrese Trnava. Od roku 1995 sa počas letných táborov snažia zrúcaninu kostola a kláštora zachrániť pred definitívnym zánikom dobrovoľníci, ktorí pôvodne začali s čistením areálu, neskôr spevňovali a opravovali poškodené murivo a obnovovali najviac poškodené časti. Každoročne na sviatok sv. Cyrila a Metoda organizujú Deň otvorených dverí, počas ktorého približujú miesto a svoju prácu verejnosti.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Charte pour la conservation

Les peintures créées de la main de l’homme constituent une composante importante et impressionnante du patrimoine. Cet art créatif est toujours placé sur un support ; par conséquent, la préservation du patrimoine pictural passe à la fois par la conservation de la couche picturale et par celle du bâtiment ou de l’édifice de support…