Katarínka na sviatok sv. Cyrila a Metoda otvorí dvere návštevníkom

Obrázok k článku od zora.

Deň otvorených dverí v zrúcanine Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach v okrese Trnava sa uskutoční na sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla. Podujatie bude v tomto roku výnimočné, pretože účastníci si pripomenú 400. výročie založenia tohto františkánskeho kláštora. Jeho zakladaciu listinu podpísal gróf Krištof Erdődy 21. decembra roku 1618 v priestoroch kaštieľa v neďalekej Chtelnici. Františkáni za to uznali Erdődyovcov za svojich patrónov.

 

Organizátori Dňa otvorených dverí pre návštevníkov pripravili interaktívny výlet do 17. storočia, súčasťou programu bude aj historický výklad o kostole a kláštore. “Celodenné podujatie, ktoré pripravujú dobrovoľníci z Katarínky, sa začne slávnostnou svätou omšou pred kostolom o 11:00. Po nej o 12:45 si môžu návštevníci pozrieť historické divadlo v podaní občianskeho združenia Zámok Hlohovec, súčasťou vystúpenia bude aj tanečná skupina Saltarello. Po skončení kultúrnej časti programu sú pre rodiny s deťmi a pre najmenších pripravené tvorivé cechy a dielne,“ informoval Ľuboslav Blišák z organizačného tímu projektu Katarínka. Za dobrého počasia bude sprístupnená aj vyhliadková veža.

 

Na Katarínku sa dá dostať pešo po vyznačených turistických trasách z okolitých obcí Naháč, Dechtice alebo Dobrá Voda. Zároveň je možné využiť aj parkovisko pod Katarínkou, na ktoré vedie odbočka z cesty medzi obcami Naháč a Dechtice. Medzi parkoviskom a Katarínkou bude v prípade potreby premávať kyvadlová doprava.

 

Zrúcanina kostola a kláštora Katarínka sa nachádza v malokarpatských lesoch medzi obcami Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji. Od roku 1995 občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže organizuje dobrovoľnícke letné tábory zamerané na záchranu tejto pamiatky pred definitívnym zánikom. Na konzervovanie ruín využívajú dobové techniky murovania, škárovania, kresania dubových trámov, používajú aj vlastnoručne tesaný rumpál. Minulý rok sa im podarilo po rokoch úsilia dokončiť v pôvodnej veži kostola vyhliadkovú vežu.

 

Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej bol založený v roku 1618 a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi ho museli opustiť, postupne sa začal meniť na ruiny.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články