Litografie Dagmar Mezřickej

Titulny obrazok blogu uzivatela: Galeria u anjela

V Galérii u anjela vystavuje rakúska autorka s československými koreňmi výber zo svojej litografickej tvorby. Spojenie ženského aktu s motívom prírody vytvára nezvyčajné poetické posolstvo.
Zobrazuje to čo podmieňuje človeka od pradávna, puto človeka a prírody v neustálom kolobehu plynutia času. Aj keď sú jej diela rozčlenené do jednotlivých ročných období, spolu s nimi vtrhla do Galérie J A R. Nezadržateľne a bezprostredne, veď práve jar znamená začiatok všetkého nového, začiatok života. Defilujú pred nami dokonalé ženské krivky, tajuplné, záhadné,  pripomínajúce víly a iné bájne bytosti lesov a lúk.  Snový a imaginárny svet obrazov autorky neútočí na diváka šokujúcimi výstrelkami. Naopak – tíši, upokojuje, vyzýva k tichej kontemplácií, pozorovaniu nevideného, k cíteniu. Krehkosť a subtílnosť námetu dokonale vyjadruje technikou litografie / maľba na kameň/ a akvarelom. Redukovaná farebnosť a jemné tlmené farby pôsobia na diváka upokojujúco. To čo najviac definuje jej tvorbu, vyjadruje takto:

„ Moje obrazy nechcú byť statické, naopak: majú skrytú dynamiku rôznych významov
potvrdzovať ambivalentnosť pocitov a zážitkov, nakoniec aj ambivalentnosť života samého,
jeho plynutie medzi začiatkom a koncom…“

“ Nositeľom týchto stavov a dejov, často protichodných, je pre mňa žena, ženský akt, telo, vystavené v celej svojej nahote pôsobeniu vonkajších síl, ktoré v citoch vyvolávajú, duša reflektuje a prežíva. Nálady, v ktorých nieje súhlas, ironické, profánne, tajuplné, ukazujúce smer aj metúci.”

“ Takmer vždy je tento symbol svetom oslovovanej, napádanej i vyzývanej a niekedy trýznenej duše, obklopený symbolmi prírody, ktorá je základom, podmienkou aj zdrojom ľudského bytia. Chápem tento vzťah aj ako prežívanie viery, lebo pre mňa v prírodnom súcne je prítomný vždy ich Tvorca. Prežívanie všetkých posolstiev sveta je teda pre dušu zároveň rozhovorom so Stvoriteľom. Tento stály rozhovor však nevedie ku stotožneniu, preto vo výraze aktu sa dá vycítiť aj nikdy nenaplnená túžba. Túžba je tiež výzvou sebe samému nájsť cestu k počiatkom…“

Dagmar Mezricky absolvovala počas svojej kariéry viac ako 60 vlastných a 30 kolektívnych
výstav v Rakúsku, Holandsku, Lichtenštajnsku,Nemecku, Švajčiarsku, Veľkej Británií a USA. Jej diela sú zastúpené v prestížnych súkromných aj verejných zbierkach, okrem iného aj v Dolnorakúskom zemskom múzeu a Grafickom kabinete Albertina vo Viedni.
Výstava potrvá v Galérii u anjela do 17.05.2012.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články