Kniha Fenomén Bulvár na Slovensku bude učebnou pomôckou

Publikáciu Fenomén bulvár na Slovensku, ktorá vyšla pod záštitou Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, zaradilo ministerstvo školstva do zoznamu odporúčaných učebných pomôcok pre základné a stredné školy. Slúžiť by mala pre pripravovaný predmet mediálna výchova, ktorý má zvýšiť mediálnu gramotnosť detí a mládeže. Publikácia z dielne autorov Marcela Lincényiho a Miroslava Kohuťára ponúka prierez bulvárnymi médiami za posledné roky a poukazuje na bulvárne aspekty z rôznych uhlov – negatívnych i pozitívnych.

Ako uviedla dekanka Filozofickej fakulty Zdenka Gadušová, nie je celkom bežnou záležitosťou, že študenti ešte počas svojho štúdia pripravia do tlače a vydajú publikácie monografického charakteru. “A už vôbec nie je bežné, že sa takáto publikácia ocitne medzi celoštátne odporučenými učebnými pomôckami pre základné a stredné školy. O to viac sa teším, že sa to Marcelovi a jeho spoluautorovi Mirovi podarilo,” skonštatovala. Verí, že ich publikácia sa svojím prístupným jazykom a informačnou hodnotou stane pre žiakov pútavým čítaním, z ktorého si odnesú veľa podnetov na zamyslenie a prehodnotenie svojich postojov k tomu, čo dnešné médiá ponúkajú “na konzum”.


Odbornú publikáciu podporili cez recenzné posudky okrem domovskej univerzity aj Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Katolícka Univerzita v Ružomberku. Podľa Lincényiho je kniha reakciou akademickej obce na mediálne útoky bulváru voči známym osobnostiam – ako to bolo napríklad pri ťažkej chorobe herca Michala Dočolomanského, pri hospitalizácii v domove opatrovateľskej služby herečky Vilmy Jamnickej či smrteľnej chorobe herečky a speváčky Zory Kolinskej. Publikácia tiež reaguje na skúsenosti z Českej republiky, kde sa predmet mediálna gramotnosť vyučuje od školského roka 2007/2008, no od začiatku chýbal dostatok pomôcok a učebných textov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Skončila sa Gotika

V nedeľu 21. marca 2003 sa slávnostnou derniérou za účasti predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského, ktorý prevzal nad výstavou záštitu a generálnej riaditeľky SNG Kataríny Bajcurovej, kurátora Dušana Burana a ďalších hostí skončila výstava Gotika, ktorá bola pokračovaním cyklu Dejiny slovenského výtvarného umenia Slovenskej národnej galérie.

Spišiaci si pripomenú prvú písomnú zmienku

Pred 800 rokmi sa Spiš dostal prvýkrát do písaných dejín. Pri príležitosti prvej písomnej zmienky o Spiši sa na Spišskom hrade uskutoční v nedeľu 20. septembra 2009 slávnosť, ktorej súčasťou bude prezentácia novej knihy Dejiny Spiša I. Publikáciu spracoval kolektív autorov pod vedením Martina Homzu z Katedry slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Kniha približuje geografické pomery, faunu, flóru a históriu Spiša od najstarších dôb až po neskorý stredovek. Dejiny Spiša od stredoveku až po súčasnosť by mali byť obsahom druhej časti, informovala Dáša Uharčeková-Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.