Katastre – niekde sa to zlepšuje

BRATISLAVA – Problém s dodržiavaním zákonnej lehoty pri vydávaní listov vlastníctva, ktoré sú potrebné napríklad pri predaji či kúpe bytu, sa ťahá už roky. Najhoršia situácia na katastrálnych úradoch je v Bratislave. Pri kúpe bytu v Starom Meste sa na list vlastníctva čaká až 11 mesiacov. Vlani to bolo aj 21 mesiacov.„Dôvodov je niekoľko – priveľa nevybavených podaní a veľký sklz z minulosti, málo pracovníkov, veľké množstvo a zložitosť podaní,“ hovorí podpredseda úradu Peter Vojtko. V Bratislave chýba na katastroch 17 ľudí, ich prijímanie spomaľuje aj zákon o štátnej službe.
Druhé najdlhšie lehoty má Trnava – štyri až päť mesiacov. „Je to najmä tým, že by sme tu mali mať štyroch pracovníkov, ale od decembra do júna sme mali len dvoch. Teraz sú traja, jedno miesto je stále voľné, nikto sa nehlási,“ hovorí Alena Belicová z katastrálneho úradu.
Vybavovanie zbrzdila aj pripravovaná výstavba automobilky Peugeot. „V prvej etape sme v súvislosti s touto stavbou mali 500 návrhov. Išli mimo poradia, je to vládou sledovaná úloha,“ hovorí Belicová.
Okrem toho v júli sa skončila štátna podpora na hypotekárne úvery a veľa ľudí sa snažilo kúpiť si dovtedy byt.
Vlani vláda situáciu na katastroch riešila uvoľnením 19 miliónov korún na zaplatenie nadčasov pre úradníkov. V priebehu roka došlo k zlepšeniu. „Dá sa povedať, že v krajoch Nitra, Banská Bystrica, Prešov a Košice je vytvorená krehká rovnováha medzi počtom podaní na kataster a schopnosťou správ katastra vybavovať ich v jestvujúcich podmienkach v zákonnej lehote,“ píše sa v správe Úradu geodézie, kartografie a katastra, ktorá ide po prázdninách do vlády.
Stále však zostáva nevybavených 7030 podaní po zákonnej lehote. Úrad geodézie, kartografie a katastra preto žiada ďalšie 4 milióny, plus 28 úradníkov na katastrálne úrady v Bratislave, Trnave, Trenčíne a Žiline.
Tridsaťdňová lehota na vydanie listu vlastníctva vyplýva zo zákona o správnom konaní, podobná platí aj pri iných úradných úkonoch.
Úrad znova navrhuje vláde, aby predložila návrh na zavedenie rýchlostného príplatku – vznikla by tak legálna možnosť dosiahnuť vybavenie vkladu do 15 dní.
O rýchlostnom príplatku už parlament raz rozhodol. V roku 2000 schválil zákon o správnych poplatkoch, podľa ktorého by sa za vybavenie do 3 dní platilo 3000 korún, do desať dní 1500 korún. Prezident novelu vrátil, argumentoval, že porušuje princíp rovnosti občanov – tí, ktorí by si zaplatili, by mali prednosť pred tými, ktorí na príplatok nemajú. Parlament druhýkrát zákon už neschválil.
„Je to diskutabilná otázka, a konečné rozhodnutie môže dať len Ústavný súd,“ hovorí ústavný právnik Ladislav Orosz.
Systém tak stále dáva priestor na korupciu a katastre majú v tomto smere zlú povesť. „Kupovali sme byt cez realitku na úver. Pracovníci realitky boli optimistickí, list vlastníctva vybavili rýchlo. Vraj na katastri to majú vybavené, lebo dali ‘všimné‘,“ hovorí Helena, ktorá kupovala byt v Bratislave.
Čo by pomohlo zlepšiť situáciu na katastroch
viac kvalitnej výpočtovej techniky
zlúčenie niektorých správ katastra, zlepšenie organizácie práce
zvýšenie počtu pracovníkov na vybraných správach katastra
prijímanie pracovníkov komplikujú aj dlhé lehoty na vyhlásenie výberového konania Úradom pre štátnu službu
zavedenie poplatkov za zrýchlené rozhodovanie
občan by mal možnosť legálne si priplatiť za to, že list vlastníctva dostane do 3, resp. 15 dní
skvalitnenie dokumentov
veľa návrhov a zmlúv nemá všetky náležitosti, konanie na katastri musí byť často prerušené, kým strany nedodajú potrebné doklady. Úrad geodézie, kartografie a katastra preto navrhuje uzákoniť, aby každú zmluvu prichádzajúcu na kataster robil právnik.
Ostatné katastrálne úrady hlásia, že žiadosti vybavujú v zákonnej lehote do 1 mesiaca. Výrazné zlepšenie od júla 2002 nastalo napríklad na úradoch v Dolnom Kubíne, kde vlani vybavenie vkladu trvalo až 16 mesiacov, v Turčianskych Tepliciach (11 mesiacov), okrese Košice – okolie (11 mesiacov).

Zdroj: Úrad geodézie, kartografie a katastra
 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články