Kaštieľ Malanta pri Nitre už agrokomplex neprenajíma, chce ho opraviť

Obrázok k článku

Kaštieľ Malanta pri Nitre by mal prejsť kompletnou rekonštrukciou a v budúcnosti by mal slúžiť na reprezentačné účely. Taký je zámer agrokomplexu NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, štátny podnik, ktorý pri tom počíta s pomocou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. „Kaštieľ je v stave, ktorý neumožňuje riadne využitie, je nevyhnutná rekonštrukcia. Účel využitia je daný charakterom tohto objektu, t. j. reprezentačné účely,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ výstaviska Mário Dinga. Ako ďalej doplnil, možnosť využívať kaštieľ na reprezentačné účely chcú ponúknuť aj mestu Nitra a Nitrianskemu samosprávnemu kraju. „Využitie len pre naše reprezentačné účely by totiž bolo mimoriadne finančne náročné,“ skonštatoval Dinga.

 

Výstavisko momentálne kaštieľ nevyužíva. Všetky zbierkové predmety, medzi ktorými sú aj vzácne obrazy, inventarizovali a premiestnili do priestorov Slovenského poľnohospodárskeho múzea v areáli výstaviska. „Umeleckú zbierku chceme po rekonštrukcii vrátiť do kaštieľa,“ podotkol Dinga. Od roku 2015 mala kaštieľ prenajatý zlatomoravská firma Anar, nájomná zmluva bola na desať rokov. Mesačné nájomné predstavovalo 1334 eur bez DPH. „S firmou Anar sme sa dohodli, že ukončíme nájomný vzťah k 30. septembru 2016 napriek tomu, že mali v minulosti podpísanú zmluvu do roku 2025,“ uviedol Dinga.

 

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná v apríli 2016 zrušila predaj národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Malanta. Zdôvodnila, že kaštieľ od roku 1982 slúži na reprezentačné účely agrokomplexu, a tak by tomu malo byť aj v budúcnosti. Predaj kaštieľa sa stretol s kritikou laickej aj odbornej verejnosti. Verejnú obchodnú súťaž na predaj kaštieľa vyhlásilo výstavisko 17. decembra 2015. Zapojili sa do nej tri subjekty, najvyššia cenová ponuka bola 959 900 eur. Ktoré firmy súťažili a kto dal najvyššiu ponuku, vtedajšie vedenie Agrokomplexu nechcelo prezradiť s odôvodnením, že by to mohlo ovplyvniť rozhodovanie príslušných orgánov. Verejnosť sa mala meno nového majiteľa kaštieľa dozvedieť až po ukončení celého procesu predaja. Ministerka Matečná odvolala vtedajšieho riaditeľa výstaviska Eduarda Krcha v máji 2016.
Klasicistický kaštieľ Malanta slúžil v minulosti ako letné sídlo panstva, v priebehu rokov ho vlastnili viaceré rodiny. V rokoch 1976 -1982 schátranú budovu obnovili na reprezentačné účely agrokomplexu.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články