Agrokomplex predáva kultúrnu pamiatku kaštieľ Malanta

Obrázok k článku

Štátny podnik Agrokomplex Výstavníctvo Nitra predáva národnú kultúrnu pamiatku kaštieľ Malanta spolu s rozsiahlym parkom. Oznam o obchodnej verejnej súťaži zverejnil Agrokomplex na svojej internetovej stránke. Minimálna cena za nehnuteľnosť je stanovená na 935 500 eur bez DPH. Kritériom súťaže bude ponúknutá cena. Súťažné návrhy možno poslať do 15. januára, obálky otvoria 18. januára. „Účastník súťaže je povinný zložiť finančnú zábezpeku vo výške 100 000 eur prevodom na účet vyhlasovateľa súťaže do 9. januára,“ píše sa v podmienkach tendra.

 

Kaštieľ sa nachádza zhruba tri kilometre od Nitry v Dolnej Malante, ktorá patrí k Nitrianskym Hrnčiarovciam. Klasicistický kaštieľ slúžil ako letné sídlo panstva, v priebehu rokov ho vlastnili viaceré rodiny. V rokoch 1976 -1982 schátranú budovu obnovili na reprezentačné účely Agrokomplexu. Park kaštieľa je doplnený fontánou so sochou ženy od sochára Jána Kulicha, pieskovcovým reliéfom Láska od sochára Rudolfa Pribiša a viacerými drobnými plastikami. Dve sochy Pomóny (ochrankyne úrody) sú od Tibora Bártfaya.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kaštiel vo Svätom Antone 250-rocný ?

Oľga Kuchtová

Kaštieľ so Svätom Antone leží v  kraji pod Sitnom, v  blízkosti starobylej Banskej Štiavnice, na úpätí lesnatých hôr. Má také silné fluidum, že neustále priťahuje návštevníkov aj napriek tomu, že lepšie časy zažil už dávno. Patril známemu šlachtickému rodu Koháryovcov, neskôr Coburgovcov, ktorých príbuzenstvo preniklo do všetkých panovníckych rodov v  Európe. Vyhlásením tejto pamiatky za štátny kultúrny majetok sa v  roku 1951 dostal do správy štátu. V  roku 1962 získal štatút múzea.