Kaplnka na kežmarskom hrade sa rozpadáva, rekonštrukciu vítajú

Obrázok k článku

Štít nad barokovou kaplnkou na Kežmarskom hrade sa začína rozpadávať, upozornila na to riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová. Vážny stav zaregistrovali ešte v sobotu 23. apríla, podľa jej slov je za tým aj vplyv počasia. Pomôcť by mohla celková plánovaná rekonštrukcia, s ktorou hrad začne pravdepodobne už o niekoľko týždňov. Výraznou mierou sa na rekonštrukcii hradu bude podieľať zriaďovateľ múzea Prešovský samosprávny kraj (PSK), ktorý už na ňu vyčlenil finančné prostriedky. „Rozpočtový náklad predstavuje zhruba 752-tisíc eur, z toho podiel zo štátneho rozpočtu predstavuje 250-tisíc eur,“ vysvetlila vedúca odboru financií Úradu PSK Mária Holíková. PSK bude spolufinancovať obnovu a stavebné práce vo výške takmer 490-tisíc eur. Zároveň bolo podľa jej slov vyčlenených 11-tisíc eur na dopracovanie novej projektovej dokumentácie, ktorá by mala byť realizovaná v rámci druhej etapy rekonštrukcie.

 

Riaditeľka múzea sa teší, že konečne po mnohých rokoch sa k hradu dostala takáto investícia. Potrebné je podľa jej slov pracovať na odvhlčení hradu, rovnako aj na sanačných omietkach a reštaurátorských prácach. Všetky práce sa budú vykonávať počas hlavnej turistickej sezóny. Cintulová verí, že návštevnosť hradu to neohrozí a návštevníci si prídu pozrieť expozície hradu aj napriek tomu. Letnú turistickú sezónu otvoria na hrade už v nedeľu 1. mája. Hrad síce býva otvorený celoročne, počas letnej sezóny však bude otvorený nielen počas pracovných dní, ale aj počas víkendu, teda od pondelka do nedele. Pripravené sú tiež viaceré novinky. „Návštevníci si budú môcť pozrieť, ako sa reinštaluje expozícia. Už v minulom roku sme začali s reinštaláciou expozície Cechy a remeslá, ale málokto vie, ako to chodí v múzeu, koľko času si to žiada, návštevníci si tak budú môcť pozrieť, ako to vyzerá v reáli,“ vysvetlila Cintulová. Hrad ponúkne aj reinštalovanú expozíciu venovanú doktorovi Vojtechovi Alexandrovi (1857-1916), významnému lekárovi a priekopníkovi röntgenológie v Uhorsku. „Návštevníci tam nájdu oveľa viac materiálov, zbierkových predmetov, ktoré nám približujú osud tohto významného Kežmarčana,“ dodala riaditeľka múzea.

 

V nedeľu bude na nádvorí hradu pripravený bohatý program, ktorý odštartuje od 13:00. „Ponúkneme hudobné vystúpenia, vystúpenie kúzelníka, príde Dorotka z Fidorkova a ponúkli sa aj veteránisti z Popradu,“ povedala Cintulová. Vďaka tomu sa uskutoční aj stretnutie automobilových veteránov pred hradom. Ani tento rok nebudú chýbať šermiari či sokoliari, program bude pokračovať do 17:00.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články