K pamiatkam v kraji navigujú hnedé turistické tabule

Obrázok k článku

Prešovský kraj má za sebou druhú etapu osádzania hnedých turistických tabúľ. Tie majú návštevníkov upozorňovať na pamiatky a jedinečné lokality regiónu. „Hnedé tabule pribudli v turistických a kultúrnych lokalitách, ktoré navrhli oblastné organizácie cestovného ruchu. O umiestnení tabúľ sme rozhodli spolu s jednotlivými zástupcami múzeí, pamiatok a ostatných objektov,“ informoval výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska Martin Janoško. Medzi miestami, ktoré získali hnedé tabule, je napríklad Červený Kláštor, hrad a drevený artikulárny kostol v Kežmarku, pozemná lanovka na Hrebienok, krypta Osadné, jazero Štrbské pleso, ale aj drevené kostolíky v Ladomírovej a Bodružali, biokúpalisko Sninské rybníky či národná kultúrna pamiatka Solivar v Prešove. V kraji pribudlo 63 tabúľ, ktoré budú prezentovať 21 vybraných bodov záujmu. Osadili 40 veľkých tabúľ s rozmerom dvakrát jeden a pol metra a 23 malých smerových tabúľ so šípkami. Väčšina z nich je umiestnená pri cestách prvej triedy, ale časť uvidia vodiči aj pri komunikáciách druhej triedy. Náklady na výrobu a osadenie tabúľ predstavujú 36-tisíc eur.

 

„Záujem o hnedé tabule je veľký. Snažíme sa označiť čo najviac lokalít. Ich výber, grafické návrhy i výber umiestnenia tabúľ je pomerne náročný proces spojený s množstvom administratívnych formalít, ktorý trvá niekoľko mesiacov. Tešíme sa, že po oboch etapách máme v kraji označených spolu 41 turistických objektov. Uľahčili sme tak orientáciu turistom a zároveň hnedé tabule predstavujú účinný spôsob prezentácie atraktivít nášho kraja,“ uviedol Janoško.

Prvá etapa osadzovania hnedých tabúľ sa uskutočnila v apríli minulého roka. Vtedy osadili osemdesiat tabúľ, ktoré sa viazali k dvadsiatim turistickým zaujímavostiam.
 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovensko-poľský seminár o rozvoji cestovného ruchu

STARÁ ĽUBOVŇA 19. mája (SITA) – Trojdňový poľsko-slovenský seminár Historické a kultúrne dedičstvo ako kapitál rozvoja cestovného ruchu v prihraničných regiónoch sa začne v piatok v Ľubovnianskych kúpeľoch pri Novej Ľubovni. „Cieľom seminára je nielen zhodnotiť doterajšiu spoluprácu kultúrnych inštitúcií so subjektmi cestovného ruchu, ale aj nájsť nové možnosti pre ďalší rozvoj,“ uviedla pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Vieme, že keď k nám príde viac turistov, máme z toho aj finančný efekt a peniaze môžeme vložiť i do vydania publikácií, či do odbornej činnosti, doplnila M. Pavelčíková. Kultúrne a historické pamiatky sú podľa nej v cestovnom ruchu ešte stále málo využívané.