Jánošíkova mučiareň plesnivie

Mučiareň v Liptovskom Mikuláši, zdroj: mikulas.sk

Mučiareň v liptovskomikulášskom Múzeu Janka Kráľa napadli plesne. Múzejníci musia priestory najprv vysušiť a potom sa celú mučiareň chystajú vynoviť. Pre verejnosť bude preto zatvorená až do 16. augusta. Podľa historičky múzea Ruženy Antolovej prevádzku mučiarne komplikovalo množstvo technických nedostatkov, jej sprístupnenie v zimných mesiacoch spôsobilo vlhnutie dverí, ktoré sa následne počas chladných dní nedali otvoriť. „Priestory, kde mučili národného hrdinu Juraja Jánošíka, prejdú generálnou rekonštrukciou a reinštaláciou expozície. Keďže je tam vlhko, pleseň nám ničí vystavené predmety. Mučiareň bude najskôr vysušená a potom tu vystavíme historický koč, ktorý mal v minulosti svoje miesto v kaštieli Vranovo v Palúdzke. Obnovená bude aj samotná expozícia, ktorá už predpokladá aj modernú techniku – multimediálny panel, na ktorom by mali mať návštevníci možnosť pozrieť si dokumenty zo súdu so zbojníkom Jurajom Jánošíkom,“ povedala historička múzea Ružena Antolová.
Vynovenú expozíciu mučiarne múzejníci opätovne otvoria počas Jánošíkovho víkendu, ktorý bude v Liptovskom Mikuláši 16. až 18. augusta. Časť zbierkových predmetov si návštevníci múzea môžu prezrieť aj počas rekonštrukcie mučiarne v rámci aktuálnej výstavy Päťdesiat rokov jánošíkovských tradícií umiestnenej vo výstavnej sieni múzea od 21. júna do 12. decembra. Mikulášsku mučiareň dáva múzeum do poriadku cez mikroprojekt Jánošík – 300 rokov legendy, na ktorý získalo peniaze z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013 z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

  1. Keď na tej fotke k článku
    Keď na tej fotke k článku vidím tie “palety”, tak ma napadá, že by aj tu podávali pangásiusa? :D Ako to trefne prirovnal Asomtam v diskusií o Likave

Comments are closed.