Jánošíka súdili v inej budove než sa predpokladalo

Juraja Jánošíka súdili v Pongrácovskej kúrii a nie v dnešnej budove Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši (Hanzelyho dom). Toto presvedčenie vyslovil historik a archivár Ferdinand Uličný z Ploštína. „Radnica sa po konzultácii s Krajským pamiatkovým úradom a viacerými historikmi rozhodla premiestniť pamätnú tabuľu dokumentujúcu miesto súdu Jánošíka z múzea na Pongrácovskú kúriu. Podstatné je, že tabuľa ostáva v našom meste, pretože v Mikuláši Jánošíka skutočne súdili,“ konštatoval primátor Ján Blcháč.

„Donedávna sa názory odborníkov prikláňali k možnosti, že sa súd z marca 1713 konal v Hanzelyho dome, ktorý dnes slúži ako múzeum. Túto budovu však v roku 1713 stavebne upravovali a preto sa v nej súdny proces nemohol uskutočniť,“ vysvetlil Uličný. Podľa bádateľov sa súd s Jánošíkom konal v budove rodu Pongrácovcov. Ostatné domy boli totiž súkromné, meštianske. „Pongrácovská kúria mala vtedy použiteľný priestor na poschodí, býval v nej a úradoval podžupan Liptovskej stolice. V mestečku vtedy nebola iná budova, v ktorej sa konali úradné rokovania,“ podotkol.


Uličný dodal, že dôkaz na určenie budovy, kde sa konal proces, historici nenájdu. „Neexistuje zápis o presnom mieste odsúdenia. Jednoznačné je len to, že súd bol v Liptovskom Mikuláši. Zachovala sa totiž zápisnica zo 16. a 17. marca 1713, keď sa konal súdny proces. Obsahuje obvinenia, výpovede Jánošíka a rozsudok,“ uzavrel Uličný.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články