Izraelský veľvyslanec obhajuje svoje vandalstvo v galérii

BRATISLAVA 19. januára 2004 (SITA) – Izraelský umelec Dror Feiler, ktorého kontroverzné umelecké dielo v štokholmskom múzeu poškodil izraelský veľvyslanec vo Švédsku vyhlásil, že diplomatov čin poškodil nádeje na uzmierenie medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
Umelec inštaloval v múzeu nádrž s vodou vo farbe pripomínajúcej krv, v ktorej na lodičke pláva portrét palestínskej samovražednej atentátničky, ktorá vlani v októbri zabila seba a 19 Izraelčanov. Feiler vyhlásil, že útok na jeho dielo bolo hlúpym prejavom netolerancie. Izraelský premiér Ariel Šaron podľa umelca svojou podporou veľvyslanca rovnako poškodil nádej na mier. Izraelský veľvyslanec má v pondelok na švédskom ministerstve zahraničia svoj čin vysvetliť. Umelec svoje dielo nazval Snehulienka a šialenstvo pravdy. Izraelský veľvyslanec vo Švédsku Zvi Mazel atakoval kontroverzný exponát na piatkovej vernisáži pred 400 pozvanými hosťami. Podľa švédskych médií hodil do nádrže dve lampy, čo spôsobilo skrat. Po incidente veľvyslanca z múzea vyhodili. Výstava je súčasťou medzinárodnej konferencie o predchádzaní genocídy, ktorú zorganizovala švédska vláda a má sa uskutočniť koncom januára.
“Nemohol som to tolerovať, je to urážka rodín obetí, ” povedal izraelský veľvyslanec pre švédsku tlačovú agentúru TT, ktorý dielo považuje za glorifikáciu samovražedných útokov. Podľa údajov izraelského ministerstva zahraničných vecí sa Švédsko s Izraelom dohodlo, že Blízky východ bude z diskusií o téme “masového vraždenia” vynechaný.
Riaditeľ historického múzea nemieni inštaláciu odstrániť. Izrael pohrozil, že sa nezúčastní na nadchádzajúcej medzinárodnej konferencii.

(SITA, hd;gb), 0123

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Umelecké dielo vyvolalo diplomatický spor s Izraelom

BRATISLAVA 18. januára 2004 (SITA) – Medzi Švédskom a Izraelom vypukla diplomatická hádka. Dôvodom je umelecké dielo vystavené v piatok na štokholmskej výstave s názvom Making Differences, ktoré podľa Izraela “oslavuje samovražedné útoky”. Obraz znázorňuje mladú palestínsku samovražednú atentátničku, ktorá pripravila o život 21 osôb. Izraelský veľvyslanec vo Švédsku Zvi Mazel zničil na piatkovej vernisáži pred 400 pozvanými hosťami toto “nevkusné” dielo.

Bývalý agent Mossadu daroval sochu Danubiane

Bývalý agent izraelskej tajnej služby Mossad Izraelčan Rafi Eitan daroval Múzeu moderného umenia Danubiana v Bratislave jednu zo svojich sôch. Bronzovú ruku s názvom “Držiac sa života” poslal Eitan do Danubiany, ktorú si obľúbil počas návštev Slovenska, informovala agentúru SITA Zuzana Kizáková z izraelského veľvyslanectva. Holandskému mecenášovi Danubiany Gerardovi H. Meulensteenovi a majiteľovi galérie Vincentovi Polakovičovi odovzdal sochu izraelský veľvyslanec na Slovensku Alexander Ben-Zvi. Socha Rafiho Eitana sa stala súčasťou medzinárodnej zbierky galérie Danubiana, ktorá sídli na dunajskom brehu pri vodnom diele v Čunove.