Inscenácia M. R. Štefánik bude mať svetovú premiéru

Štátne divadlo Košice pozýva na svetovú premiéru unikátneho multimediálneho tanečného predstavenia M. R. Štefánik, ktorá sa uskutoční 18. decembra 2009 v historickej budove. Umelecký šéf košického baletu Ondrej Šoth povedal, že ide o výnimočný projekt, aký sa neudial za posledných sto rokov, na ktorom spolupracoval so Zuzanou Mistríkovou a ďalšími tvorcami. „Štefánik bol a je dodnes jedinečnou osobnosťou, nielen pre mňa osobne, ale aj pre mnohých Slovákov, záhadnou a neznámou. Urobiť predstavenie o Štefánikovi vyžadovalo istú drzosť, ale aj odvahu. Zdá sa mi, že tejto témy sa u nás každý umelec akoby bál. Ja som v sebe našiel dostatok odvahy, aby som sa pokúsil zmocniť tejto témy a cez šesť postáv stvárniť Štefánika,“ povedal Ondrej Šoth.

Ako uviedla Mistríková, tvorcovia preštudovali mnoho materiálu o Štefánikovi najmä v zahraničí. „A čím hlbšie sme prenikali do tejto témy, tým väčší rešpekt sme nadobúdali voči osobe, ktorá za 39 rokov života vykonala a dosiahla veci, na ktoré by iným nestačilo ani viac ľudských životov. Ak sa nám touto inscenáciou aspoň trochu podarí priblížiť divákovi tohto výnimočného a jedinečného človeka, aby pochopili čím všetkým musel prejsť a čo všetko dokázal, tak budeme spokojní a šťastní,“ povedal Mistríková.


Inscenácia súčasného multimediálneho tanečného divadla má ambíciu priblížiť divákom aspoň sčasti aj neznáme stránky Štefánika, nebude len úctivým pripomenutím tejto výnimočnej osobnosti slovenských a československých dejín. Bude moderným divadlom hľadajúcim odpoveď na otázku, ako sa v súkolí veľkých dejín cíti malý človek, ktorý ide za svojím presvedčením, že je možné zmeniť svet.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články