Hrad Čabraď: Príroda si vybrala svoju daň

Pokračovanie katastrofy na Čabradi.
Po útoku vandalov na strechu II. vstupnej brány na hrade Čabraď začiatkom leta 2006, si aj sama príroda vybrala svoju daň.

Približne 19.8., v noci, sa strhla silná búrka s vetrom, ktorý v celej doline vyvrátil stromy a ukrojil zo strechy na hrade. Tlak vetra vydriapal nárožné korýtka na severozápadnom nároží tak, že sme ich zbierali po celom nádvorí. Niektoré, žiaľ, toto besnenie neprežili.
Po príchode na hrad nás najprv uvítal vyvalený strom priamo pred mostom do hradu.
Našťastie len o meter minul informačnú tabuľu, už aj tak dosť poškodenú vandalmi. Ďalší strom spadol v priekope, pričom zachytil a poškodil zábradlie mostu.

Najhorší pohľad sa ale naskytol na strechu brány, kde sme hneď zbadali úbytok krytiny. Po prehliadke zvyšku hradu sme našťastie skonštatovali, že murované konštrukcie poškodené neboli, vyvrátilo iba pár stromov, hlavne na západnej strane hradu. V interiéri hlavnej veže sme ale zaregistrovali podozrivú jamu, ktorá vznikla prepadnutím sutiny na klenbe. Odkryl sa tak ďalší, doteraz neznámy priestor na hrade, malá miestnosť nad pivnicou hlavnej veže. V akom rozsahu je zachovaná nevieme, keďže otvorom sa nedá veľmi vliezť. Je to ale varovanie, že dochádza k nežiaducim pohybom sutiny a treba tento stav urýchlene riešiť, aby hrad neprišiel o svoju dominantu.
Počas brigády sa nám podarilo provizórne zaplátať diery po rozbitých šablónach Cembritu, ako aj prechodne na zimu zakryť južnú stranu strechy, kde je plánované pokračovanie strechy nad prístavbu.Stavba krovu nebola doteraz zrealizovaná hlavne pre problémy s dovozom materiálu, spôsobených obcou (drevo na krov je už dva roky zakúpené) a zamýšľanou generálnou výmenou krytiny za iný druh, keďže táto použitá sa ukázala ako totálne nevhodná, krehká a neopraviteľná.
Vetrom poškodené nárožie sme opraviť nedokázali, pretože napriek 9m dlhému rebríku sme sa k nemu nedostali a po krytine sa chodiť nedá, lebo je krehká. Tak bude do nárožia zatekať.

Dúfame ale, že na budúci rok tento stav vyriešime, aby vynaložené úsilie za posledné roky nevyšlo nazmar.


Pre Obnova.sk napísal: A.Loydl – Združenie RONDEL

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kežmarok: Hladomorňa má po viac ako 200 rokoch strechu

10. júna 2008 – Do hradnej hladomorne na Kežmarskom hrade už nebude zatekať. Kežmarské múzeum v týchto dňoch dokončuje zastrešenie a rekonštrukciu hladomorne, ktorá bola bez strechy viac ako 200 rokov od požiaru hradu v 18. storočí. Zastrešená hladomorňa s vyhliadkovou terasou nebude jedinou tohtoročnou novinkou na Kežmarskom hrade.

Odpovede

  1. Hrad Čabraď: Príroda si vybrala svoju daň

    2117 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-10-25 07:54:20 Zvazovali sme sindel – bud dreveny (ale je riziko podpalenie) alebo plastovy Eureko – vyzera to dost autenticky a blbuvzdorne. Zhanam teraz par kuskov na destrukcne skusky. Ale zalezi aj od pamiatkarov co bude…Skridlu asi nie plech a asfalt urcite nie…Bacil

    2117 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-10-21 15:27:48 harp, A za co chcete vymenit kritinu na hrade? Ten Cembrit fakt nie je najvhodnejsie riesenie. Date tam sindel ci skridlu?

Comments are closed.